آمریکا: ایران برای احمدی نژاد درخواست ویزا کرده است

محمود احمدی نژاد
Image caption سفرهای محمود احمدی نژاد به آمریکا جنجال برانگیز است

دولت آمریکا می گوید دولت ایران برای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور برای شرکت در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) که هفته آینده در نیویورک آغاز می شود، درخواست ویزا کرده است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد چهارشنبه، ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) این خبر را تایید کرد.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت، ایالات متحده مانع از حضور محمود احمدی نژاد در کنفرانس نیویورک نخواهد شد.

کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی از دوشنبه سوم مه (۱۳ اردیبهشت) تا ۲۸ مه (۷ خرداد) در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود و در آن نمایندگان حدود ۱۳۰ کشور عضو ان پی تی، پیشنهادهای مطرح شده در مورد بازنگری در این پیمان را بررسی خواهند کرد.

خبرنگار بی بی سی مستقر در وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که تقاضای ویزا برای شرکت در نشست های مربوط به سازمان ملل متحد به ندرت رد می شود.

به نظر می رسد که محمود احمدی نژاد قصد دارد هیأت نمایندگی ایران را در این کنفرانس شخصا رهبری کند. دولت ایران هنوز این خبر را تایید نکرده است.

حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس سازمان ملل متحد در نیویورک معمولا جنجال برانگیز است.

محمود احمدی نژاد سال گذشته در نیویورک با گروه های مخالفی مواجه شد که در شعارهایشان او را دیکتاتور می خواندند و به تقلب در انتخابات خردادماه متهم کردند.

رئیس جمهوری ایران این اتهام ها را رد می کند.