اعتراض به 'انتشار بی سابقه خرافات' در ایران

سازمان ملل متحد
Image caption گروهی از دانشگاهیان ایرانی عضویت ایران در مجامع جهانی را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر شایسته ندانستند

گروهی از پژوهشگران و دانشگاهیان ایرانی در سراسر جهان با انتشار نامه سرگشاده ای نسبت به "رواج خرافات از سوی مقام های ایران" و پیامد های این موضوع هشدار دادند.

در این نامه که روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) منتشر شد، سخنان اخیر کاظم صدیقی، امام جمعه تهران "جهالت و تعصب دینی" توصیف و نسبت به افزایش این قبیل "خرافات" ابراز تاسف شده است.

در این نامه خطاب به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل آمده است: "از یک سو جمهوری اسلامی خواستار فناوری هسته ای ست ولی روحانیان بلند پایه ادعا می کنند که رفتار جنسی زنان باعث لرزش زمین می شود. آیا عنان بلند پروازی های هسته ای جمهوری اسلامی را می توان با آسوده خیالی به دست این متعصبان بی خبر و خرافات زده سپرد؟"

دو هفته پیشتر، کاظم صدیقی، که از مقامات قضایی و مدرسان حوزه علمیه قم است، در مراسم نماز جمعه تهران سخنانی گفت که در رسانه های جهان هم انعکاس یافت.

آقای صدیقی در سخنانی وقوع زلزله را به گسترش "گناه و عدم رعایت ارزش های دینی" مربوط دانسته و گفته بود " گناه در جامعه زیاد شده است" و "وقتی زنا توسعه پیدا کند زلزله فراوان می شود."

رضا موصولی، استاد دانشگاه کانتربری انگلستان و از تنظیم کنندگان این نامه درباره اظهارات آقای صدیقی به بی بی سی فارسی گفت که این حرف ها توهین به مردم ایران است.

آقای موصولی این سخنان را فاقد ارزش علمی دانست و گفت: "این حرف ها باعث سلب اعتماد مردم نسبت به سران مملکت می شود."

امضا کنندگان نامه، پیامد رواج اینگونه اعتقادات را هموار شدن راه برای نقض حقوق زنان و سرکوب و نفی آزادی در ایران دانستند و به آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران توصیه کردند تا اینگونه اظهارات غیر علمی مشاوران ارشد خود را رسما تکذیب کند.

در ادامه این نامه همچنین با اشاره به آنچه که تداوم نقض آشکار حقوق بشر از سوی حکومت ایران عنوان شده و دستگیری های گسترده در این کشور، آمده است: "شایسته نیست که جمهوری اسلامی ایران در مجامع جهانی از جمله کمیسیون حقوق بشر و کمیسیون امور زنان سازمان ملل متحد نمایندگی و مقبولیت داشته باشد."

در پایان این نامه، امضا کنندگان از مطرح شدن سیاست های "جاهلانه و خرافه آلود" مقامات جمهوری اسلامی ایران و نقص حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان در این کشور ابراز انزجار کرده اند.

یک روز پیشتر گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار نامه ای به درخواست ایران برای عضویت در "کمیسیون مقام زن" سازمان ملل متحد اعتراض کرده بودند.

آنها در نامه سه شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) خود از اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد خواسته بودند که با عضویت ایران مخالفت کنند، یا چنانچه به دلایل سهمیه بندی منطقه ای مجبور به پذیرش ایران هستند، این کشور را به پایبندی به "پیمان های بین المللی حقوق برابر" ملزم کنند.

پیش تر ایران درخواستش برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را پس گرفته بود.

مقام های این کشور دلیل این کار را تصمیم به عضویت در "کمیسیون مقام زن" اعلام کردند، اما برخی دیپلمات های کشورهای غربی علت تغییر نظر ایران را عدم توانایی این کشور در اخذ حداقل رای لازم برای عضویت در این شورا عنوان کردند.

مطالب مرتبط