کنگره به سمت تشدید تحریم ایران گام برداشت

Image caption سناتور جان کری یکی از تدوین گران قانون تحریم ایران است

مقام های ارشد کنگره آمریکا روند نهایی کردن تحریم بنزین وارداتی، بانک مرکزی و صنایع پتروشیمی ایران را آغاز کرده اند.

یک کمیته ویژه، متشکل از سیاستمداران دموکرات و جمهوریخواه از جمله سناتورهای دموکرات، جان کری، جو لیبرمن در کنار ایلیانا راس- لهیتنن، نماینده کوبایی الاصل جمهوریخواه از ایالت فلوریدا و هاورد برمن، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، تدوین جزئیات مجازات های جدید را آغاز کرده اند.

آن ها چهارشنبه، هشتم اردیبهشت (۲۸ آوریل) دیدار کردند تا دو طرح تحریمی مجالس نمایندگان و سنا که چند ماه پیش تصویب شد را در قالب یک مصوبه ادغام و آن را آماده ارائه به کاخ سفید کنند.

سناتور هری رید، رهبر اکثریت دموکرات سنا پیش بینی کرده است که ارائه مصوبه نهایی به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، حداقل چند هفته طول بکشد.

این مصوبه شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را از فعالیت در آمریکا منع خواهد کرد و محدودیت های مالی گسترده علیه آن ها در نظر خواهد گرفت.

هاورد برمن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان چهارشنبه گفت، کنگره دیگر نمی تواند برای تحریم ایران منتظر تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد بماند.

او گفت: "ایران و سانترفیوژی های در حال چرخش این کشور، صبر نکرده اند."

پیش نویس چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران هنوز آماده نشده است و آن طور که خبرگزاری رویتر چهارشنبه از نیویورک گزارش داد، قدرت های بزرگ هنوز درباره چگونگی تحریم یا جزئیات مجازات های احتمالی اختلاف نظر دارند.

Image caption مک کین می گوید باید ماشه تحریم های جدی علیه ایران را کشید

'تحریم حقوق بشری'

قانونگذاران آمریکایی تحریم شرکت هایی مانند واحد مشترک نوکیا-زیمنس که گفته می شود تجهیزات شنود مکالمات تلفنی و کنترل اینترنت در اختیار ایران قرار داده است را در مد نظر دارند.

مقام های ارشد ایران می گویند تحریم های یکجانبه آمریکا بر خط مشی اتمی و سیاست خارجی این کشور تاثیری ندارد.

تحریم بانک مرکزی ایران نیز در مصوبه کنگره مندرج است.

کنگره همچنین در نظر دارد شرکت هایی که با صنعت پتروشیمی و پالایشگاه های ایران رابطه دارند و از آن حمایت های مالی یا فنی می کنند را هدف تحریم ها قرار دهد.

بدین ترتیب، چنین شرکت هایی از حضور در بازارهای بورس آمریکا یا اخذ وام از بانک صادرات-واردات این کشور و نیز دریافت قراردهای کلان از دولت فدرال منع خواهند شد.

کنگره در نظر دارد دولت آمریکا را موظف کند که اسامی مقام های جمهوری اسلامی که به باور آمریکا "ناقض حقوق بشر" تشخیص داده شوند را منتشر کند.

این مورد توسط سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی باراک اوباما و سناتور "دموکرات مستقل"، جو لیبرمن پیشنهاد شده و هاورد برمن نیز در سخنان چهارشنبه خود بر آن تاکید کرد.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید پس از وقایع خرداد گذشته با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده است.

نگرانی کاخ سفید

Image caption محمود احمدی نژاد تحریم را بی فایده می داند

بر اساس تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز، دولت های جورج بوش و باراک اوباما قراردادهایی با ارزش تقریبی ۱۵ میلیارد دلار به شرکت هایی اعطا کرده اند که با حضور در صنایع نفت و گاز ایران، تحریم آمریکا را احتمالا نقض کرده اند.

شرکت نفتی بریتانیایی بی پی، شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا و واحد مشترک نوکیا-زیمنس از جمله شرکت های هستند که در گزارش ماه مارس نیویورک تایمز به آن ها اشاره شد.

هاورد برمن چهارشنبه تاکید کرد که این وضع باید تغییر کند.

به گفته او، دولت آمریکا باید موظف شود که درباره موارد احتمالی نقض تحریم ها تحقیق کند و نتیجه را به کنگره اطلاع دهد.

او در عین حال گفت دولت باید بطور محدود این اختیار را داشته باشد که شرکت هایی را در صورت صلاحدید از تحریم ها مستثنی اعلام کند.

کاخ سفید می گوید کشورهایی که در مورد تحت فشار قرار دادن ایران با آمریکا "همکاری" می کنند شرکت هایشان نباید مشمول تحریم های کنگره قرار بگیرند.

دولت باراک اوباما نگران است که اقدام یکجانبه کنگره در تحریم گسترده شرکت های طرف قرارداد ایران، اثر منفی بر روابط ایالات متحده با کشورهایی داشته باشد که برای کسب حمایت آن ها علیه تهران تلاش می کند.

"قانون تحریم های لیبی و ایران" یکی از مهم ترین قوانین تحریمی آمریکاست که در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط کنگره تصویب شد.

در پی رفع تحریم های لیبی در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، قانون یاد شده "قانون تحریم های ایران" نام گرفت.

دولت آمریکا تا کنون هیچ شرکت خارجی طرف قرارداد ایران را بر اساس این قانون مجازات نکرده است.

مطالب مرتبط