به روز شده:  12:30 گرينويچ - پنج شنبه 29 آوريل 2010 - 09 اردیبهشت 1389

موسوی: راه حل مشکلات کارگران و معلمان، آزادی است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران در پیامی به مناسبت روز کارگر و روز معلم، از کارگران و معلمان ایران خواست که به "جنبش سبز" بپیوندند و در جستجوی آزادی باشند.

آقای موسوی در این پیام ویدیویی که امروز پنج شنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در چند سایت اینترنتی منتشر شد، با بر شمردن مشکلات کارگران و معلمان و نسبت دادن آن به عملکرد حکومت ایران، گفت که جنبش اعتراضی ایران، موسوم به "جنبش سبز"، راه حل این مشکلات را در بازگشت به قانون اساسی و تضمین آزادی های قانونی جستجو می کند.

میرحسین موسوی

آقای موسوی جذب گروه های مختلف جامعه، از جمله کارگران و معلمان را از مهم ترین اهداف 'جنبش سبز' می داند.

او افزایش تورم، کاهش میزان سرمایه گذاری، رواج فساد و دروغ، سوء مدیریت، تعطیلی کارخانه ها، از دست رفتن بازار برای تولیدات ملی، افزایش بی کاری و عدم پرداخت دستمزد بسیاری از کارگران را از جمله مشکلات موجود در ایران دانست و گفت که کارگران و معلمان می دانند که مسائل زندگی روزمره آنها با اقدامات حکومت در محدود کردن رسانه ها، به زندان انداختن فعالان سیاسی و محدود کردن فعالیت تشکل های صنفی و سیاسی ارتباطی گسترده دارد.

آقای موسوی گفت که معلمان و کارگران خواهان آزادی هستند تا بتوانند تشکل های سیاسی و صنفی خود را تشکیل دهند و از طریق فعالیت سیاسی، راه حلی برای مشکلات خود پیدا کنند.

او سیاست خارجی دولت ایران را "نامتعادل"، "ماجرا آفرین" و "بی برنامه" توصیف کرد و گفت: "این اقدامات خلاف تدبیر، بلافاصله تأثیر خود را بر سفره مردم نشان می دهد".

به گفته آقای موسوی، قدرت و توانایی مردم، به اعتماد آنها به حکومت بستگی دارد و "صرفا با اسلحه و نیروی نظامی" نمی توان امنیت کشور را حفظ کرد.

او، ظاهرا در اشاره به جنجال خبری هفته های اخیر در مورد دست داشتن معاون اول رئیس جمهوری ایران در فساد مالی، گفت که وقتی بحث فساد مطرح می شود، اما پیگیری نمی شود و گفت و گو در مورد آن "ناگهان" فروکش می کند، اعتماد افکار عمومی به حکومت از دست می رود.

الیاس نادران، یکی از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران اواسط فروردین ماه به خبرنگاران گفته بود که محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، در رأس یک "حلقه فساد اقتصادی" قرار دارد.

دولت ایران این اتهام را رد کرد، اما بحث علنی در مورد پرونده آقای رحیمی در حالی به صورت ناگهانی خاتمه یافت که برخی گزارش های تأیید نشده از صدور "حکم حکومتی" در مورد مسکوت ماندن این پرونده حکایت داشت.

کم هزینه ترین راه

میرحسین موسوی در پیام ویدیویی خود به مناسبت روز کارگر و روز معلم، تنها راه حل مشکلات ایران را بازگشت به اجرای بدون تنازل قانون اساسی و احیای حقوق اساسی مردم دانسته و گفته است که این راه، کم هزینه ترین راه است.

او در مورد قانون اساسی ایران می گوید: "این میثاق ملی ما است و عهدی است که مردم و حکومت با هم بستند و هر نوع برگشت از این میثاق، یک نوع خیانت در اعتماد مردم است؛ ما از مردم امضا گرفتیم و امضا دادیم که این قانون را بدون اجتهاد به نص اجرا کنیم".

قانون اساسی میثاق ملی ما است و عهدی است که مردم و حکومت با هم بستند و هر نوع برگشت از این میثاق، یک نوع خیانت در اعتماد مردم است؛ ما از مردم امضا گرفتیم و امضا دادیم که این قانون را بدون اجتهاد به نص اجرا کنیم

میرحسین موسوی

آقای موسوی گفت که اگر قسمت هایی از قانون اساسی ناکارآمد است، می توان آن را اصلاح کرد، "اما باز هم باید از راه قانون اساسی اقدام کنیم".

او گفت: "بدون انتخابات آزاد، غیر گزینشی و رقابتی و همچنین بدون آزادی زندانی ها و تشکل ها و رسانه ها، راه دیگری وجود ندارد".

پیام ویدیویی آقای موسوی خطاب به کارگران و معلمان، یک روز پس از دیدار گروهی از کارگران با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران منتشر شد.

آقای خامنه ای در آن دیدار نسبت به "استفاده از مسائل کارگری به عنوان اهرم فشار سیاسی" علیه دولت هشدار داده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.