احمدی نژاد: با کنترل جمعیت، ۴۰ سال دیگر نامی از ایران نیست

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد اخیرا در چند مورد با سیاست کنترل جمعیت مخالفت کرد

رئیس جمهوری ایران بار دیگر از سیاست کنترل جمعیت در این کشور انتقاد کرده و نسبت به عواقب اجرای این سیاست هشدار داده است.

محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در مراسم روز ملی شوراها در تهران گفت که اجرای شعار "دو بچه کافی است" به این معنا است که "۴۰ سال دیگر نامی از ملت ایران باقی نماند".

او همچنین گفت: "کسی نمی تواند مردم را وادار به چیزی بکند، مردم می خواهند بچه دار شوند و خدا روزی را می دهد، عده ای با حرف های روشنفکری عزا گرفته اند."

آقای احمدی نژاد، سیاست کنترل جمعیت را سیاستی غربی توصیف کرد.

او با اشاره به اجرای "چشم بسته" این قانون از سوی عده ای در ایران گفت: "در این ارتباط قانون وضع کردند و گفتند که سه بچه را بیشتر بیمه نمی کنیم، در صورتی که نگاه و اعتقاد ما با آنها فرق می کند و معیارهای ما با آنها متفاوت است."

آقای احمدی نژاد اخیرا در سفر به ارومیه اعلام کرده بود که دولت ایران یک میلیون تومان به هر کودکی که در سال ۱۳۸۹ متولد شود، اختصاص خواهد داد.

پس از آنکه منتقدان دولت این اظهارات آقای احمدی نژاد را تشویق به افزایش جمعیت توصیف کردند، او بار دیگر بر مخالفت خود با سیاست کنترل جمعیت اعلام کرد.

منتقدان می گویند که مواضع آقای احمدی نژاد با سیاست های کلی نظام در مورد جمعیت مغایر است.

قانون کنترل جمعیت در ایران

اجرای سیاست کنترل جمعیت و تنظیم خانواده که پیش از انقلاب اسلامی ایران به وسیله حکومت محمد رضا پهلوی اجرا می شد، در نخستین سال های پس از انقلاب متوقف شد.

پیامد این موضوع در نخستین سرشماری جمعیت در ایران در سال ۱۳۶۵ مشخص شد و مقامات ایران متوجه رشد ۳/۹ درصدی جمعیت در این کشور شدند.

مشکلات ناشی از رشد جمعیت باعت شد که مقامات ایران با تایید آیت الله خمینی، رهبر پیشین ایران، سیاست کنترل جمعیت را در پیش گیرند و در پی آن قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۱۳۷۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

بر اساس این قانون امتیازاتی چون "بیمه، مرخصی زایمان مادر، پرداخت هزینه نگهداری و حق اولاد" به فرزندان چهارم و بعد از آن تعلق نمی گیرد.

همچنین رادیو- تلویزیون ایران و وزارتخانه های آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت و درمان و ارشاد موظف به اجرای برنامه هایی با هدف آموزش و ترویج مسائل مربوط به کنترل جمعیت شدند.

به این ترتیب شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر" که به حکومت پیشین ایران نسبت داده می شد، بار دیگر مطرح و به شکل گسترده ای تبلیغ شد.

دولت محمود احمدی نژاد یک سال پیش لایحه ای به مجلس ایران داد که در مواردی فرزندان چهارم و بعد آن هم بتوانند از امتیازات قانونی برخوردار شوند.

چندی پیش تعدادی از نمایندگان مجلس ایران از سخنان اخیر آقای احمدی نژاد مبنی بر مخالفت با سیاست کنترل جمعیت به شدت انتقاد کردند.

مشکل بیکاری و فراهم نبودن زیرساخت های لازم برای زندگی مطلوب و ناکافی بودن امکانات رفاهی و بهداشتی متناسب با جمعیت کنونی ایران از جمله دلایلی بود که نمایندگان در مخالفت با اظهارات محمود احمدی نژاد عنوان کردند و اظهارات او را به دور از منطق و غیر عملی توصیف دانستند.

مطالب مرتبط