ایران از آزادی مشروط معصومی نژاد و دمیرچی لو خبر داد

پلیس ایتالیا
Image caption پلیس ایتالیا ایرانی های بازداشت شده را به دست داشتن در قاچاق اسلحه متهم کرده است

مقامات ایرانی از "آزادی مشروط "حمید معصومی نژاد، خبرنگار تلویزیون ایران و علی دمیرچی لو، دو ایرانی که به اتهام قاچاق اسلحه در ایتالیا بازداشت شده بودند، خبر دادند.

در حالی که محمد شریف ملک زاده، دبیر کل شورای ایرانیان خارج از کشور روز پنج شنبه ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) اعلام کرده بود که حکم آزادی حمید معصومی نژاد صادر شده است، محمد علی حسینی، سفیر ایران در ایتالیا گفت که وضعیت آقای معصومی نژاد و آقای دمیرچی لو به حبس خانگی تبدیل شده است.

آقای حسینی با تقدیر از همکاری دادستانی شهر میلان گفت که با وجود حبس خانگی آقای معصومی نژاد، او اجازه دارد در محل کار خود حاضر شود و "کارحرفه ای خود یعنی خبرنگاری" را انجام دهد.

اوایل ماه مارس گذشته (۱۲ اسفند ۱۳۸۸) مقام های قضایی ایتالیا اعلام کردند که حمید معصومی نژاد، علی دمیرچی لو و پنج ایتالیایی را در شهر تورین به اتهام قاچاق اسلحه بازداشت کرده اند.

حمید معصومی نژاد، به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیون رسمی ایران در ایتالیا مشغول به کار بوده است.

پیش تر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، از وزیر امور خارجه ایتالیا خواسته بود تا آقای معصومی نژاد را به قید ضمانت آزاد کنند.

به گفته مقام های ایتالیایی هدف این گروه که تاریخ فعالیت آنها حداقل به سال ۲۰۰۷ می رسد، ارسال سلاح از طریق کشورهای ثالث از جمله امارات متحده عربی و رومانی به ایران بوده است.

در زمان بازداشت آقای معصومی نژاد، یک مقام پلیس ایتالیا درباره این هفت نفر گفته بود که این گروه پس از دریافت سفارش از ایران به خرید سلاح از اروپا و عمدتا آلمان، مبادرت می کردند و "با استفاده از سایر کمپانی ها" برای ردپوشانی از طریق کشورهای ثالث مانند بریتانیا، سوئیس و رومانی به ایران می فرستادند.

مقامات ایران این اتهامات را رد کرده اند و رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه این کشور درمورد بازداشت این دو ایرانی گفت: "گزارش های خبری درباره این بازداشت ها حاکی از یک بازی تازه با انگیزه های پنهانی و اهداف نامعلوم است."

مطالب مرتبط