اتحادیه اروپا: چین با اصل تحریم بین المللی ایران مخالف نیست

کاترین اشتون
Image caption به گفته اشتون موضع چین از بحث پیرامون اصل تحریم به بررسی نوع تحریم تغییر یافته است

سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تمایل چین به بررسی موضوع تحریم بین المللی ایران سخن گفته است.

روز جمعه، 30 آوریل (10 اردیبهشت)، کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، که به پکن، پایتخت چین سفر کرده است، گفت که در باره هذفهای مشخص تحریم های بین المللی جدید علیه ایران قرار گیرد با مقامات ارشد دولت چین گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم اشتون گفت که در ملاقات با ون جیابائو، نخست وزیر چین "موضوع گفتگوی ما وضع کردن یا وضع نکردن تحریم نبود بلکه پیرامون نوع تحریم ها دور می زد."

سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که آقای ون مایل است اطمینان حاصل کند که تحریم های جدید به بخش عمده ای از جمعیت ایران آسیب نمی رساند بلکه هدف های مشخصی را شامل می شود.

سخنان کاترین اشتون ظاهرا تایید کننده محتوای بیانیه وزارت امور خارجه چین در روز چهارشنبه است که در آن آمده بود که دولت چین در قبال مساله هسته ای ایران، "با دنبال کردن استراتژی دوگانه" مخالفتی ندارد.

استراتژی دوگانه به معنی حل مساله هسته ای ایران از طریق تلاش برای مذاکره دیپلماتیک با جمهوری اسلامی و همزمان، وارد کردن فشار بر این کشور، از جمله از راه تشدید تحریم های بین المللی است.

اوایل هفته جاری، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم در دیدار با مقامات چینی در پکن در مورد ادامه برنامه های هسته ای ایران با آنان گفتگو کرده بود.

آقای سارکوزی پس از این مذاکرات در سخنانی در پکن گفت که زمان اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی "نزدیک است."

چین و فرانسه، همراه با آمریکا، روسیه و بریتانیا از اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین از اعضای گروه موسوم به 1+5 هستند که در آن، علاوه بر اعضای دایم شورای امنیت، آلمان نیز عضویت دارد.

گروه 1+5 سرپرستی تلاش های بین المللی در زمینه یافتن راه حلی برای مساله هسته ای ایران را برعهده گرفته است.

در خلال حدود چهارسال گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ها و قطعنامه هایی، از ایران خواسته است بخشی از برنامه های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد و برای روشن شدن جنبه های ابهام برانگیز این برنامه ها، با سازمان های بین المللی از نزدیک همکاری کند.

موضع حساس چین

این قطعنامه ها شامل یک رشته تحریم های تجاری و مالی بین المللی است که، براساس قوانین بین المللی، رعایت آنها برای تمامی اعضای سازمان ملل متحد الزام آور محسوب می شود.

Image caption تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران مستلزم جلب حمایت چین است

جمهوری اسلامی این قطعنامه ها را غیرقانونی دانسته و بر ادامه غنی سازی اورانیوم به عنوان حق انکار ناپذیر این کشور به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای تاکید داشته است.

در ماه های اخیر، کشورهای غربی عضو گروه 1+5 که نسبت به غیرنظامی بودن مقاصد هسته ای جمهوری اسلامی ابراز تردید کرده اند، خواستار تشدید تحریم های جدید برای وادار کردن این کشور به پذیرش قطعنامه های مصوب شورای امنیت بوده اند.

در عین حال، تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت بدون موافقت تمامی پنج عضو دایم و دارای حق وتو در این شورا امکانپذیر نیست.

در هفته های اخیر، به نظر می رسد که روسیه، که روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی دارد، گرایش بیشتری نسبت به موضع کشورهای غربی از خود نشان داده اما چین تا کنون از ادامه مذاکرات به جای روی آوردن به تحریم های جدید حمایت کرده است.

پیشتر، برخی از ناظران گفته بودند که ممکن است چین، که به قطعنامه های قبلی شورای امنیت رای مثبت داد، قطعنامه جدید را نیز وتو نکند اما به آن رای ممتنع دهد.

به گفته آنان، در چنین صورتی، دولت ایران خواهد توانست چنین موضعی را به منزله تزلزل در اراده بین المللی علیه برنامه های اتمی خود تلقی کند و به مخالفت با خواست شورای امنیت ادامه دهد.

در هفته های اخیر چین، که از خریداران عمده نفت ایران است، تحت فشار شدید کشورهای غربی قرار داشته تا با اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی موافقت کند تا راه برای صدور قطعنامه جدید شورای امنیت در این زمینه هموار شود.

در صورتیکه اظهارات کاترین اشتون به معنی تغییر موضع دولت چین در قبال تحریم های بین المللی علیه ایران باشد، باید انتظار داشت که به زودی پیش نویس قطعنامه جدیدی در اختیار اعضای دایم و غیر دایم شورای امنیت قرار گیرد.

علاوه بر تحریم های بین المللی، ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی تحریم های یکجانبه ای را نیز علیه ایران به اجرا گذاشته اند یا در صدد اجرای آنها هستند.

هنوز دولت چین نسبت به اظهارات اخیر سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا واکنشی نشان نداده است.

در ایران، خبرگزاری مهر به نقل از کاترین اشتون نوشت که "طی روزهای اخیر پیام هایی از سوی ایران مبنی بر آغاز مذاکره وجود داشته که نشانه های خوبی است و باید منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی می افتد."

این خبرگزاری، که منبع خبر خود را خبرگزاری فرانسه معرفی کرده، می افزاید که کشورهای غربی چین را برای موافقت با دور جدید تحریم ها علیه ایران تحت فشار قرار داده اند اما "پکن با رد تحریم، بر دیپلماسی و مذاکره در قبال ایران تاکید کرده است."

مطالب مرتبط