سازمان ملل عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را تصویب کرد

زنان
Image caption معترضان می گویند ایران که اعلام کرده کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان را قبول ندارد چگونه می تواند عضو کمیسیون مقام زن باشد

با وجود اعتراض هایی که علیه عضویت ایران در "کمیسیون مقام زن" سازمان ملل متحد صورت گرفت، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به اتفاق آرا، عضویت ایران در این کمیسیون را تصویب کرد.

"کمیسیون مقام زن"، مسئول بررسی وضعیت زنان (CSW) است. این نهاد وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد بوده با هدف اصلی برقراری برابری حقوق زن و مرد و کمک به پیشرفت زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است.

کمیسیون مقام زن نقش تصمیم‌گیری با ضمانت اجرایی ندارد، اما به گفته برخی فعالان حقوق زنان بالاترین مقام نظارتی در حوزه‌ زنان در سازمان ملل به‌شمار می‌آید.

کمیسیون مقام زن ، بعد از نشست پکن یکی از معتبر‌ترین نهادهایی است که کشورها، به‌خصوص کشورهای در حال توسعه را ترغیب می‌کند که به‌سمت رفع تبعیض جنسیتی در کشور‌هایشان گام بردارند.

این کمیسیون تاکنون ۵۴ کنفرانس مهم در حوزه‌ مسائل زنان برگزار کرده و آخرین آن دو ماه پیش در نیویورک برگزار شده است.

عضویت ایران در حالی در این کمیسیون تصویب شده که این کشوریکی از کشور هایی است که نه تنها به‌طور رسمی کنوانسیون رفع تبعیض از زنان را نپذیرفته است، بلکه اعلام می‌کند با آن مخالف است.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران اعلام کرده اند عضویت ایران در این کمیسیون مهم است و ایران در دوره قبل نیز عضو فعال و تاثیرگذار این کمیسیون بوده است.

در این گزارش اشاره ای به جزییات این فعالیت و اثر گذاری نشده است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در جلسه شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل علاوه بر تصویب عضویت ایران در کمیسیون مقام زن عضویت این کشور در تعدادی دیگر از نهادهای سازمان ملل مانند کمیته اسکان بشر سازمان ملل متحد، مجمع دائمی بومیان و کمیسیون علم و تکنولوژی برای توسعه هم به به تصویب رسیده است.

اعتراضاتی که بی نتیجه ماند

چند روز پیش گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار نامه ای به درخواست ایران برای عضویت در "کمیسیون مقام زن" سازمان ملل متحد اعتراض کرده بودند.

این فعالان در نامه سه شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) خود از اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد خواسته بودند که با عضویت ایران مخالفت کنند، یا چنانچه به دلایل سهمیه بندی منطقه ای مجبور به پذیرش ایران هستند، این کشور را به پایبندی به "پیمان های بین المللی حقوق برابر" ملزم کنند.

در این نامه نوشته شده بود: "جایگاه خالی گروه آسیایی کمیسیون به مراتب بیش از قرار گرفتن ایران بر این جایگاه به نفع رشد و توسعه زنان در جهان خواهد بود."

شیرین عبادی وکیل و فعال حقوق بشر هم اخیرا در نامه ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد خواهان رد درخواست ایران برای عضویت در شورا شده بود.

وی با متهم کردن ایران به نقض حقوق بشر، به خصوص پس از حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، پرسیده بود: "آیا حکومتی که تاکنون به قطعنامه های سازمان ملل متحد بی توجهی کرده و آنها را نادیده گرفته، می تواند نسبت به اجرای حقوق بشر در سایر ممالک قضاوت درستی داشته باشد؟"

ایران اتهام نقض گسترده حقوق زنان را رد می کند.

مطالب مرتبط