روزنامه نگاران زندانی در ایران: شرایط هر روز سخت تر می‌شود

تصویر لیوانی پر از خودکارهای بیک آبی و مشکی
Image caption به گزارش سازمان های بین المللی ۲۰ روزنامه و نشریه نزدیک به طیف اصلاح طلب طی ماه های گذشته توقیف شدند

جمعی از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان زندانی در ایران امروز جمعه دهم اردیبهشت (۳۰ آوریل) با ارسال نامه ای از داخل زندان و در آستانه روز جهانی مطبوعات، از "محدودتر شدن" فضای رسانه ای در این کشور انتقاد کردند.

در این نامه که برای وبسایت های مخالف دولت ایران ارسال شده است، امضاء کنندگان نوشته اند: "روز جهانی مطبوعات در شرایطی فرا می رسد که خود سانسوری و سانسور سازمان یافته گسترده ای علیه رسانه های مختلف ایران اعمال می گردد و دامنه آن تا حد اعمال تیترهای تحمیلی و عکس های منتخب حکومتی گسترش یافته است."

روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان زندانی در بخش دیگری از این نامه، از لغو امتیاز و تعطیلی روزنامه های "مستقل و آزاد" در ایران انتقاد کرده و نوشته اند که با شدت گرفتن روند تعطیلی مطبوعات، شمار این روزنامه ها به "کمتر از شمار انگستان یک دست" رسیده است.

از اسامی آشنا درمیان امضاء کنندگان این نامه می توان به عیسی سحرخیز، علی بهزادیان نژاد، میلاد اسدی، عباس خلیل درمنکی، کیوان صمیمی، کوهیار گودرزی، حشمت الله طبرزدی و علی ملیحی اشاره کرد.

محدودیت در داخل و خارج از زندان

نامه روزنامه نگاران زندانی ایران در شرایطی منتشر می شود که گزارش ها حکایت از آن دارد که عده ای از روزنامه نگاران تازه آزاد شده هم با مشکل بازگشت به کار مواجهند.

روز گذشته (پنجشنبه نهم اردیبهشت) وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت در گزارشی از جلوگیری از بازگشت به کار چند روزنامه نگار تازه آزاد شده خبر دادند.

فشار بر روزنامه نگاران در ماه های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران باعث شد که تعدادی از آنها خاک ایران را ترک کنند و از این جهت برخی تحلیلگران سال ۸۸ را سال مهاجرت روزنامه نگاران ایرانی به خارج از این کشور نامیدند.

بر اساس گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران، بعد از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ در ایران، نزدیک به ۱۰۰ روزنامه نگار بازداشت شدند که از این تعداد بعضی آزاد و برخی هنوز در زندانند.

همچنین بیش از ۲۰ روزنامه و نشریه نزدیک به طیف اصلاح طلب طی ماه های گذشته توقیف شده اند.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران (Committee to Protect Journalists)، یکی از سازمان های بین المللی مدافع روزنامه نگاران سراسر دنیا، در گزارش سال ۲۰۰۹ خود به سرکوب شدید روزنامه نگاران در ایران در این سال اشاره کرد و ایران را بعد از چین "بزرگترین زندان روزنامه نگاران" خواند.

مطالب مرتبط