آمریکا: تلاش برای تشدید تحریم های ایران ادامه دارد

سوزان رایس
Image caption خانم رایس می گوید هر چقدر که گفتگوها طول بکشد، آمریکا به آن ادامه خواهد داد

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از پیشرفت تلاش های این کشور و متحدان غربی آن در گروه ۱+۵ برای تشدید تحریم های ایران خبر داده است.

خانم رایس بدون پیشبینی زمان تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، گفت صرف نظر از مدت مذاکرات، آمریکا آن را ادامه خواهد داد.

در پی عدم توافق ایران با گروه ۱+۵ برای مبادله اورانیوم غنی شده در این کشور با سوخت اتمی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، آمریکا تلاش خود را برای تشدید تحریم های بین المللی این کشور افزایش داده است.

همزمان، منابع خبری گزارش کرده اند که چین و روسیه می خواهند به برزیل و ترکیه فرصت دهند تا ایران را متقاعد کنند با پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده موافقت کند.

خانم رایس در پاسخ به سوالی درباره وضع گفتگوهای مربوط به تهیه پیشنویس قطعنامه افزایش تحریم های ایران گفت: "ما به طور دائم با شرکای خود در گروه ۱+۵ بر روی این موضوع این کار می کنیم."

سوزان رایس گفت این گفتگوها با "سرعت و شدت" ادامه دارد.

خانم رایس گفت: "ما از ابتدای ماه جدید تا هر زمان که طول بکشد، به تلاش های خود در نیویورک و پایتخت های (کشورهای عضو گروه ۱+۵) ادامه خواهیم داد."

به رغم موافقت چین به پیوستن گفتگوهای گروه ۱+۵ برای تدوین پیشنویس قطعنامه جدید علیه ایران، مذاکرات مربوط بیشتر از زمان مورد انتظار آمریکا طول کشیده است.

آمریکا پیش تر خواستار تصویب دور جدید تحریم های ایران در اواخر آوریل و اوائل ماه مه شده بود.

دیپلمات ها در نیویورک می گویند روسیه و چین خواستار دادن فرصت به ترکیه و برزیل برای جلب موافقت ایران با پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده هستند و می گویند نباید در تصویب قطعنامه علیه این کشور عجله کرد.

به گفته تحلیلگران، موضع روسیه و چین باعث می شود تلاش برای تشدید تحریم های ایران تا بعد از ماه مه ادامه پیدا کند.

این در حالی است که محمود احمدی نژاد هفته آینده به نیویورک سفر می کند تا در افتتاحیه اجلاس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در روز دوشنبه سخنرانی کند.

برزیل و ترکیه دو عضو غیردائمی شورای امنیت هستند و با افزایش تحریم های ایران مخالف هستند.

آمریکا و اتحادیه اروپا ایران را متهم می کنند که در پی به دست آوردن تسلیحات اتمی است. ایران با رد این سخنان برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

مطالب مرتبط