قانونگذاران آمریکایی خواستار جلوگیری از سفر احمدی نژاد شدند

کنگره آمریکا
Image caption به گفته برخی اعضای کنگره آمریکا محمود احمدی نژاد با حضور خود در نیویورک "تنفر و خشونت" را ترویج خواهد کرد

تعدادی از قانونگذاران آمریکایی طی نامه ای به هیلاری کلینتون وزیر خارجه این کشور خواستار جلوگیری از سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک شده اند.

رئیس جمهور ایران برای شرکت در اجلاس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی که قرار است روز دوشنبه در مقر سازمان ملل متحد آغاز به کار کند به نیویورک بیاید.

وزارت خارجه آمریکا چند روز پیش دریافت درخواست ویزای آقای احمدی نژاد را تایید کرد.

چهارده سناتور جمهوریخواه آمریکایی در این نامه اظهار داشته اند: "این نامعقول است که اجازه داده شود (با حضور محمود احمدی نژاد در نیویورک) تلاش برای جلوگیری از دستیابی دولت های یاغی و گروه های تروریستی به سلاح های کشتار جمعی به تمسخر گرفته شود."

به گفته آنها هیچ دلیل "قانع کننده ای" برای پذیرش محمود احمدی نژاد وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این نامه گفته شده "دولت آمریکا دارای اختیارات قانونی برای رد درخواست او و ممانعت از ورودش حتی اگر او فقط به سازمان ملل متحد می رود هست. ما از شما می خواهیم از این اختیارات استفاده کنید."

نشست نیویورک در حالی برگزار می شود که آمریکا و متحدانش در حال تنظیم قطعنامه ای برای اعمال تحریم های بیشتر علیه برنامه های اتمی ایران هستند.

ایران اتهام کشورهای غربی مبنی بر نظامی بودن اهداف هسته ایش را رد می کند و می گوید تنها بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی صلح آمیز است.

ایلیانا راس لهتینن عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز در راس گروهی از اعضای هر دو حزب این مجلس قصد واشنگتن برای اعطای ویزا به محمود احمدی نژاد را که به گفته آنها ترویج "تنفر و خشونت در خاک آمریکا" خواهد بود "منزجر کننده" خوانده اند.

در نامه اعضای مجلس نمایندگان آمده است محمود احمدی نژاد تلاش های آمریکا را برای مقابله با برنامه های "نظامی" اتمی ایران را به تمسخر خواهد گرفت و او این کنفرانس را به صحنه ای جهانی برای حمله به اسرائیل تبدیل می کند.

این گروه از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا گفته اند این کشور نباید اجازه دهد "یک دیکتاتور خطرناک از آزادی و تعهد" آمریکا برای میزبانی یک کشور به منظور حضور در سازمان ملل متحد برای گسترش پیام نفرت و خشونت استفاده کند."

پیش تر نیز هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، به محمود احمدی نژاد هشدار داد در این اجلاس به گفته او ایجاد شبهه نکند.

مطالب مرتبط