وبلاگ نویسان جایزه کتاب می دهند

Image caption برای اولین بار ویلاگ نویسان فارسی زبان محبوب ترین کتاب سال را انتخاب می کنند

وبلاگ "خوابگرد" در یادداشتی با عنوان "حالا نوبت ما وبلاگ نویس هاست" از تمامی وبلاگ نویسان فارسی زبان خواسته است که محبوب ترین کتاب داستانی سال را انتخاب کنند.

این نخستین بار است که در فضای وب و اینترنت فارسی زبان مسابقه ای برای انتخاب محبوب ترین کتاب سال برگزار می شود.

سید رضا شکراللهی، نویسنده، منتقد ادبی و نویسنده وبلاگ خوابگرد در همین یادداشت با اشاره به فضای بسته و فشارهایی که سال گذشته بر دوش جوایز ادبی غیر دولتی در ایران بود، از همه وبلاگ نویسان فارسی زبان خواسته است که حداکثر سه کتاب برگزیده داستانی خود را از میان آثاری که برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ منتشر شده به ترتیب اولویت برگزینند.

اهداءکنندگان جوایز خصوصی و غیر دولتی ادبی در ایران در سالی که گذشت برای برگزاری مراسم اهدای جوایز خود با فشارها و مشکلاتی مواجه بودند و موفق به برگزاری این مراسم در مکان های عمومی مانند فرهنگسرا یا شهر کتاب نشدند.

جایزه ادبی روزی روزگاری بعد از ماه ها تلاش برای پیدا کردن مکانی برای اهدای جوایز در نهایت به طور کاملا خصوصی در خانه مدیا کاشیگر دبیر این جایزه مراسمی را برگزار شد.

برگزار کنندگان جایزه ادبی نویسندگان و منتقدان مطبوعات هم توانستند مراسم خود را در ساختمان روزنامه شرق برگزار کنند.

به گفته بعضی ناظران، در سال های اخیر بسیاری از فشارها از جانب وزارت ارشاد به برگزارکنندگان جوایز غیر دولتی ادبی وارد شده است و آنها حتی به خاطر منابع مالی شان هم زیر سئوال قرار داشتند.

Image caption برندگان تا پیش از 22 خرداد اعلام می شوند

این در حالی است که جوایز ادبی دولتی از جمله کتاب سال و جایزه جلال آل احمد بدون هیچ مشکلی مراسم اهدای جوایزشان را برگزار کردند.

برندگان جوایز ادبی معمولا توسط منتقدان، نویسندگان یا روزنامه نگاران انتخاب می شود، اما محبوب ترین کتاب سال وبلاگ نویسان قرار است توسط وبلاگ نویسانی انتخاب می شود که عمدتا ازخوانندگان و مخاطبان کتاب ها هستند.

انتخاب کتاب سال توسط وبلاگ نویسان، این فرصت را برای نویسنده ایجاد می کند که اثرش از نگاه خواننده کتاب ارزیابی شود و نه منتقد و نویسنده.

از سوی دیگر شاید این کار فضای جدیدی برای وبلاگ نویسان و وبلاگ خوان ها ایجاد کند که جدا از مسائل سیاسی، هنری و اجتماعی، نگاهی جدی تر به ادبیات داشته باشند.

وبلاگ خوابگرد تلاش دارد تا پیش از ۲۲ خرداد و سالگرد انتخابات ریاست جمهوری نتایج را اعلام کند.

مطالب مرتبط