تدابیر امنیتی در روز کارگر در ایران

روز کارگر در شیراز
Image caption تجمع کارگران معترض در شیراز در مقابل استانداری فارس (عکس از وبلاگ نسب آنلاین)

در حالی که دولت ایران امسال بر خلاف رویه همیشگی به خانه کارگر اجازه برگزاری راهپیمایی در روز کارگر را نداده، از ایران خبر می رسد که تدابیر امنیتی ویژه ای در این روز در شهرهای مختلف اعمال شده است.

تصاویر ویدیویی که در سایت یوتیوب منتشر شده است گزارش رسانه های خبری مخالفان دولت ایران را تأیید می کند که مأموران انتظامی و امنیتی در خیابان آزادی تهران، محدوده نزدیک به ساختمان وزارت کار، مستقر شده اند.

همچنین سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به میرحسین موسوی، از برگزاری تجمع های اعتراضی کارگران در شهرهای شیراز، تبریز و قزوین خبر می دهد.

بر اساس گزارش این سایت، تعداد زیادی از کارگران کارخانه چینی البرز که ماه هاست حقوق دریافت نکرده اند، در ورزشگاه یادگار امام قزوین تجمع کرده و شعارهای اعتراضی سر داده اند.

سایت کلمه همچنین گزارش هایی را نقل کرده است که بر اساس آنها، کارگران در تبریز در مقابل اداره کار این شهر تجمع کرده و در اعتراض به اخراج های گسترده، بی کاری و فقر شعار داده اند.

در شیراز هم کارگران با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعار "سرنوشت سیاه"، "کارگر، روز بی کاری ات مبارک!" و "تا حقوق نگیریم، از پا نمی نشینیم" در مقابل استانداری فارس تجمع کرده اند.

گزارش های مربوط به تجمع های روز کارگر در شهرهای مختلف ایران نشان می دهد که بخش عمده تجمع کنندگان، کارگرانی هستند که فعالیت واحدهای تولیدی آنها به دلیل مشکلات مالی یا مدیریتی متوقف شده است.

مخالفان دولت ایران می گویند که سیاست های دولت محمود احمدی نژاد باعث بروز دشواری های بی سابقه برای تولیدکنندگان و واحدهای تولیدی شده است.

اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران اخیرا در دیدار با گروهی از کارگران با اشاره به مشکل واحدهای تولیدی و کارخانه های مذکور گفت: "آدم هاى سوءاستفاده چى، قانوندان هاى قانون شکن، کسانى که بلدند چه جورى سر مأمور و مسئول و رئیس و مرئوس و آدم کوچه و بازار را بپیچانند، براى اینکه به یک طعمه اى دست پیدا کنند؛ اینها کارخانه را می خرند، بعد به بهانه هاى گوناگون کارخانه را زمینگیر می کنند، کارگرها را بیکار می کنند؛ بعد از ماشین آلات فرسوده همان کارخانه، پول فروشش را در می آورند، از زمین آن کارخانه هم به میلیاردها ثروت و آلاف و الوف می رسند؛ از این کارها شده است، می شود؛ باید همه حواسشان جمع باشد."

رهبران مخالفان دولت هم در آستانه روز کارگر، پیام هایی برای کارگران فرستادند.

میرحسین موسوی در پیام ویدیویی خود گفت که کارگران می دانند که مسائل زندگی روزمره آنها با اقدامات حکومت در محدود کردن رسانه ها، به زندان انداختن فعالان سیاسی و محدود کردن فعالیت تشکل های صنفی و سیاسی ارتباطی گسترده دارد و خواهان آزادی هستند تا بتوانند تشکل های سیاسی و صنفی خود را تشکیل دهند و از طریق فعالیت سیاسی، راه حل مشکلات خود را پیدا کنند.

مهدی کروبی هم در پیام خود به مناسبت روز کارگر، با انتقاد از "نظامی کردن" اقتصاد ایران پرسید: "آیا با حاکمیت مطلق نظامیان بر اقتصاد می توان از منافع کارگران سخن گفت؟"

مطالب مرتبط