ایران ادعای جاسوسی سپاه پاسداران در کویت را رد کرد

Image caption سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعای روزنامه کویتی در مورد ارتباط اعضای بازداشت شده یک شبکه جاسوسی در کویت با سپاه پاسداران را "بی اساس" دانست

یک روز پس از انتشار خبری در مورد کشف یک شبکه جاسوسی متعلق به سپاه پاسداران ایران در کویت، مقامات ایرانی با "بی پایه و اساس" دانستن این خبر آن را بخشی از "پروژه سپاه هراسی" دانسته اند.

روزنامه کویتی "القبس" دیروز شنبه، ۱۱ اردیبهشت ماه به نقل از مقامات امنیتی عالی رتبه کویت نوشته بود که دست کم ۷ نفر از شهروندان کویتی به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی متعلق به سپاه پاسداران دستگیر شده اند.

در این گزارش آمده که بعضی از افراد دستگیر شده از کارمندان وزارت دفاع و اطلاعات کویت بوده اند و ماموریت داشته اند در مورد پایگاههای نظامی آمریکا در کویت و بعضی از نهادهای حساس نظامی در این کشور برای سپاه پاسداران ایران اطلاعات جمع آوری کنند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این خبر در گفتگویی با شبکه ایرانی عرب زبان العالم ضمن "بی پایه و اساس" دانستن این خبر، انتشار آن را بخشی از تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

همزمان رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت که انتشار این گونه اخبار قسمتی از "پروژه سپاه هراسی" است که از ابتدای امسال توسط "رسانه های صهیونیستی و دنباله های منطقه ای آنها" پیگیری شده است.

با وجود واکنش مقامات ایرانی به این خبر، روزنامه "القبس" اعلام کرده که نیروهای امنیتی کویت همچنان در جستجوی ۶ یا ۷ نفر دیگر از اعضای این شبکه جاسوسی هستند.

در گزارش این روزنامه کویتی آمده است که اعضای این شبکه از تعدادی از پایگاههای نظامی آمریکایی و کویتی عکسبرداری کرده بودند.

"القبس" در ادامه می افزاید در عملیاتی که با هماهنگی نیروهای امنیتی و ارتش کویت صورت گرفت، پس از یورش به خانه یکی از اعضای این شبکه تعدادی عکس، نقشه هایی از مراکز حساس نظامی، ابزار پیچیده ارتباطی و بیش از ۲۵۰ هزار دلار پول نقد کشف شده است.

این روزنامه به نقل از چند مقام امنیتی کویتی نوشته است که بعضی از اعضای بازداشت شده این شبکه به داشتن ارتباط با سپاه پاسداران ایران اعتراف کرده اند و گفته اند که ماموریت داشته اند تا افرادی که از لحاظ ایدئولوژیک با سپاه پاسداران نزدیک بوده اند را به عضویت این شبکه در بیاورند.

به ادعای روزنامه کویتی "القبس" بعضی از این افراد در ماههای گذشته به دلایل گوناگون از جمله پزشکی، گردشگری، و زیارت از ایران دیدار کرده بودند.

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران در بخش دیگری از واکنش خود به این گزارش گفته که دلیل "سوژه یابی" علیه سپاه پاسداران در منطقه، علاقه روز افزون مردم منطقه و از جمله جوانان در فلسطین، لبنان و دیگر کشورهای اسلامی به "منش و الگوی آزادی بخش و الهی" سپاه پاسداران است.

او در این مورد گفت: "شاخص این علاقه را می توان در میزان پیوستن جوانان به حماس و حزب الله دانست".

این نخستین بار نیست که اتهاماتی در مورد ارتباط افراد یا شبکه هایی در کشورهای عربی منطقه با سپاه پاسداران در رسانه ها خبر ساز می شود.

در اوایل فروردین ماه سال جاری شبکه العربیه و برخی رسانه های عربی حوزه خلیج فارس از برکناری منصور بن رجب، از مقامات ارشد وزارت امور خارجه بحرین به اتهام همکاری با شبکه های بین المللی پولشویی که با سپاه پاسداران در ارتباط بوده اند خبر دادند.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان های تروریستی بین المللی قرار داد.

سپاه پاسداران که در میان نهادهای اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران نقش برجسته و بانفوذی دارد از ابتدای شکل گیری جمهوری اسلامی وظیفه حراست از انقلاب در مقابل خطرهای داخلی و خارجی را برعهده داشته است.

مطالب مرتبط