موسوی: به گشایش فضای رسانه های آزاد خوشبین نیستم

موسوی
Image caption موسوی فضای مجازی را مناسبترین وسیله تبادل اطلاعات برای جنبش سبز دانسته است

میرحسین موسوی از رهبران مخالف، دیدگاههای خود در مورد مسایل سیاسی را شرح داده و نسبت به احتمال گشایش فضای رسانه های آزاد در ایران ابراز تردید کرده است.

روز دوشنبه، 13 اردیبهشت (3 مه)، سایت کلمه که اخبار و دیدگاه های آقای موسوی را منعکس می کند، گزارش کرد که وی در دیدار با گروهی از فعالان اصلاح طلب استان آذربایجان شرقی، به بررسی وضعیت رسانه ای، حرکت اعتراضی علیه حکومت - موسوم به جنبش سبز، راهکارهای جدید برای ارتباط هواداران جنبش با ر هبران آن و سایر مسایل مربوط به حرکت اعتراضی مردم پرداخته است.

براساس این گزارش، آقای موسوی گفت که در شرایط کنونی به گشایش فضای رسانه های آزاد خوشبین نیست.

وی افزود که با توجه به محدودیت های موجود، فضای مجازی را مناسبترین وسیله تبادل اخبار و کسب اطلاعات می داند.

میرحسین موسوی گفت که به دلیل وجود افکار و عقاید گوناگونی در درون جنبش سبز، لزوم حرکت جمعی، تقویت مشترکات با حفظ مواضع لازم است و تاکید کرد که این جنبش، به دلیل حرکت "در یک چارچوب اخلاقی" هر حادثه ای را به شکلی بی طرفانه ارزیابی می کند و حرکات مثبت، حتی از سوی بخش هایی از حاکمیت را که تا کنون در مقابل رای و نظر مردم ایستادگی کرده اند، با رویکردی مثبت مورد ارزیابی قرار می دهد.

آقای موسوی در اشاره به برخورد حکومت با طرفداران جنبش سبز گفت که "آنها واقع بین نیستند و گیر ادعاهایی افتاده اند که خود ساخته اند و می گویند معترضین با خارجی ها ارتباط دارند و با همین نگاه نیز بازجویی می کنند."

میرحسین موسوی گفت که چنین دیدگاهی ممکن است به طور موقت باعث اتحاد طرفداران حاکمیت شود اما، به گفته او، نمی تواند جلوی آشکار شدن واقعیت را بگیرد.

آقای موسوی با یادآوری تحولات پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری، گفت که نباید جنبش سبز را تنها با توجه به تظاهرات و تجمع های خیابانی ارزیابی کرد زیرا ریشه های این جنبش غیرقابل انکار است، و افزود که "وقتی ملت در مناسبت های مختلف به اجماع می رسد، این بزرگترین دستاورد است و مهم این است که این ایده متولد شده است."

آقای موسوی بار دیگر خواستار اجرای "بدون تنازل قانونی اساسی و عدم اجتهاد در مقابل نص صریح" این قانون شد و گفت که در اجرای تمامی اصول قانون اساسی مشکلی در بین باشد، باید به نظر خواهی عمومی گذاشته شود.

به گزارش کلمه، بخش عمده ای از سخنان میرحسین موسوی در این دیدار به موضوع قومیت ها در ایران اختصاص داشت.

آقای موسوی تنوع ربان ها و فرهنگ های مختلف ایران را از جمله سرمایه ها و ذخایر ملی توصیف کرد و گفت که "زبان مساله ای نیست که با آن بشود آمرانه و بخشنامه ای برخورد کرد."

وی گفت که با تنوع فرهنگی در ایران برخورد مناسبی نشده و با تاکید بر گرایش اکثر ایرانیان به وحدت ملی، گفت که در هیچ جای ایران، تجزیه طلبان اهمیت و جایگاهی ندارند.

به نوشته کلمه، اصلاح طلبان آذربایجان شرقی در سفر به تهران با مهدی کروبی، محمد خاتمی، بهزاد نبوی و محسن میردامادی، از رهبران و فعالات اصلاح طلب نیز دیدار کردند.

چندی پیش سایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، سخنانی از او را منتشر کرد که در آن تمسخر لهجه های مختلف را حرام دانسته و آن را نتیجه توطئه های "دشمنان" توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط