وزارت بهداشت ایران: دانشجویان دختر از باکو باز گردند

دانشجویان
Image caption در سال های اخیر فارغ التحصیلان ایرانی به جای کشورهای غربی، برای ادامه تحصیلات بیشتر به کشورهای آسیایی و اروپای شرقی می روند

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران ضمن تایید این مسئله که دانشگاههای جمهوری آذربایجان ازفهرست دانشگاههای معتبر این وزارتخانه حذف شده اند از دانشجویان دختری که در این دانشگاهها تحصیل می کنند خواست به دلیل مشکلاتی که برایشان ایجاد شده به ایران باز گردند.

محمد علی محققی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرگزاری مهر بر حذف نام دانشگاههای جمهوری آذربایجان از فهرست دانشگاههای معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت تاکید کرد و گفت دیگر هیچ دانشجویی از ایران برای تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و مربوط به آن به این کشور نمی رود.

آقای محققی همچنین اخباری که پیشتر در مورد اجبار برای استفاده دختران دانشجو از عکس های بی حجاب منتشر شده بود را تایید کرد و گفت با دختران دانشجویی که به دلیل این مشکلات به ایران بازگردند مساعدت های لازم انجام می شود.

این مقام بلند پایه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد که این مساعدت ها در چارچوب آیین نامه های موجود انجام می شود.

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران در آمار مهاجرت نخبگان، از میان ۹۱ کشور دنیا رتبه اول را دارد.

صندوق بین‌المللی پول پیشتر گزارش داده بود که سالانه حدود ۱۸۰ هزار تحصیل‌کرده به امید زندگی و یافتن موقعیت‌های شغلی بهتر از ایران خارج می‌شوند.به گزارش این صندوق رقم خروج حدود ۱۸۰ هزار نخبه تحصیلکرده از ایران، به معنی خروج سالانه ۵۰ میلیارد دلار ارز از ایران است.

این در حالی است که طبق آمارهای رسمی نسبت خروج فارغ‌ التحصیلان از ایران به تعداد کل این افراد، ۱۵ درصد است.

تا پیش از این فارغ التحصیلان ایرانی که تصمیم به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی می گرفتند، بیشتر به مقصد کشورهای غربی ایران را ترک می کردند اما آمار نشان می دهد جوانان در سالهای اخیر به دلایل مربوط به پذیرش و هزینه های تحصیلی بیشتر به کشورهای شرق اروپا و آسیا سفر می کنند.

از آنجایی که به گفته دست اندر کاران امور آموزش عالی در ایران برخی از این دانشگاهها از کیفیت آموزشی مناسبی برخوردار نیستند، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرستی را منتشر کرده و دانشگاههایی را که مدارکشان را معتبر نمی داند در این فهرست معلوم کرده است.

دولت ایران به خانواده ها هشدار داده که بدون کسب اطلاعات کافی فرزندان خود را به کشورهای مختلف نفرستند.

مطالب مرتبط