احمدی نژاد: آمریکا تهدید کرده علیه ایران از سلاح هسته ای استفاده می کند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران
Image caption سفرهای محمود احمدی نژاد به آمریکا در سالهای اخیر همواره جنجال برانگیز بوده است

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود در محل مقر اصلی سازمان ملل متحد گفت که آمریکا تهدید کرده علیه ایران از سلاح هسته ای استفاده می کند.

آقای احمدی نژاد گفت که آمریکا کشوری است که علاوه بر استفاده از بمب اتمی، برخی از کشورها از جمله ایران را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کرده است و این درحالی است که آژانس انرژی اتمی در زمینه بازرسی کارشناسان هسته ای از برنامه های هسته ای آمریکا و جلوگیری از آنها، اقدامی نکرده و برنامه ای ندارد.

رئیس جمهور ایران با انتقاد از عملکرد سازمان انرژی اتمی در بازرسی از برنامه های اتمی آمریکا گفت: "بنابر برخی گزارش ها، هم اکنون بیش از ۲۰ هزار کلاهک اتمی در دنیا وجود دارد که بیش از نیمی از آنها متعلق به آمریکا است."

محمود احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس بازنگری پیمان منع جنگ افزارهای هسته ای وارد نیویورک شده است، امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت (سوم ماه مه) گفت که پیمان منع سلاح های هسته ای (ان پی تی) به خاطر "ناکارآرایی و عدم توازن" باید بازنگری و اصلاح شود.

آقای احمدی نژاد برتری جویی، سیاست تولید و به کارگیری سلاح هسته ای، تهدید به استفاده از سلاح هسته ای به عنوان یک ابزار بازدارنده و استفاده ابزاری و یکجانبه از شورای امنیت را از جمله دلایلی برشمرد که از منع و گسترش سلاح های اتمی در سالهای گذشته، جلوگیری کرده است.

حسین باستانی، از بی بی سی فارسی، در تشریح مهمترین ویژگی های اظهارات رئیس دولت دهم ایران می گوید که نکته اصلی سخنرانی محمود احمدی نژاد، آن بود که به جای پرداختن به پرونده هسته ای ایران و موضوع "منع اشاعه سلاح های هسته ای"، کوشید تا فهرستی از خطاهای قدرت های هسته ای جهان و به ویژه آمریکا را یادآوری کند و اهمیت "خلع سلاح هسته ای" آنها را مورد تاکید قرار دهد.

آقای باستانی معتقد است که اگرچه این پیشنهاد از کوچکترین امکانی برای اجرایی شدن در عرصه بین المللی برخوردار نیست و کمکی نیز به جلوگیری از اجماع قدرت های جهانی علیه پرونده هسته ای تهران نمی کند، اما با اهداف مشخص تبلیغاتی عنوان می شود؛ چرا که به گفته وی "نفس محکوم کردن آمریکا و اسرائیل از تریبون های بین المللی، برای بخشی از افکار عمومی کشورهای جهان سوم و به ویزه مسلمانان ناراضی از سیاست های غرب خوش آیند است."

حسین باستانی می افزاید: "رهبر جمهوری اسلامی ایران دو سال پیش در سخنانی تاکید کرد که دولت موجود در مقابل تهاجم غربی ها، حمله می کند و این شیوه را بهتر از روش دولت های قبل دانست که در مقابل حملات و اتهامات به دفاع می پرداختند. به نظر می رسد اظهارات امروز آقای احمدی نژاد، در چهارچوب همین روش مطلوب آیت الله خامنه ای صورت گرفته است."

اجلاس بازنگری ان پی تی هر پنج سال یک بار برای رسیدگی به نحوه اجرای این پیمان برگزار می شود و عملکرد کشورهای امضاکننده پیمان و نحوه پیشرفت در زمینه اجرای مفاد پیمان را بررسی می کند.

اجلاس بازنگری ان پی تی در سال جاری از امروز (سوم ماه مه) آغاز به کار می کند و حدود چهار هفته به طول خواهد انجامید.

از اتفاقاتی که در حین سخنرانی آقای احمدی نژاد در مقر سازمان ملل متحد روی داد، این بود که نمایندگان ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه سالن محل سخنرانی را ترک کردند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز گفت ایران باید "تردیدهای" موجود درباره برنامه های اتمی خود را مرتفع کند. او از ایران خواست به درخواست های شورای امنیت عمل کند.

آقای بان پیش از صحبت های محمود احمدی نژاد جلسه ان پی تی را برای حضور در نشست دیگری ترک کرد.

عدم حضور او در هنگام سخنرانی رئیس یک دولت در مقر سازمان ملل متحد خلاف عرف این سازمان تعبیر شده است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید صحبتهای محمود احمدی نژاد را "قابل پیش بینی" خواند و گفت او صحبتی از "تعهدات" ایران در زمینه برنامه های اتمی خود نکرد.

سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک در حالی صورت می گیرد که جمهوری اسلامی با امکان تحریم های جدید بین المللی به دلیل ادامه برنامه های اتمی خود مواجه است و همچنین، انتشار اخبار حرکت های اعتراضی نسبت به نتایج انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری و نحوه برخورد با معترضان بر وجهه جمهوری اسلامی در سطح جهانی تاثیر گذاشته است.

وزیر امور خارجه ایالات متحده هم، که از جمله سخنرانان نخستین روز اجلاس است، به آقای احمدی نژاد هشدار داده بود که در صدد منحرف کردن اجلاس بازنگری از اهداف اصلی آن برنیاید.

مطالب مرتبط