لاریجانی: در برابر خواست های خلاف قانون دولت مقاومت می کنیم

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و محمود احمدی «زاد، رئیس جمهوری ایران
Image caption رئیس مجلس ایران می گوید که نمایندگان باید تلاش کنند تا نظر رهبر ایران "اجابت" شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، می گوید که رهبر ایران از واردات بی رویه ناراحت است و نمایندگان مجلس در برابر "خواست های خلاف قانون دولت" مقاومت خواهد کرد.

رئیس قوه مقننه ایران در ارتباط با اختلاف های میان مجلس و دولت این کشور بر سر طرح هایی همچون قانون هدفمند کردن یارانه ها و سیاست های اقتصادی دولت گفت: "دولت ممکن است سلایقی داشته باشد و ما (نمایندگان مجلس) این سلایق را نپسندیم؛ دلیلی ندارد که وقت خود را صرف این امور کنیم."

آقای لاریجانی گفته است در مواردی که خواسته های دولت با سیاست های کلی سند چشم انداز بیست ساله این کشور "انطباق" نداشته باشد، مجلس "مقاومت" خواهد کرد.

این درحالی است که در اواخر فروردین ماه گذشته دولت و مجلس ایران از توافق بر سر حذف یارانه ها خبر دادند به گونه ای که دیگر نیازی به طرح نمایندگان مجلس و لایحه دولت برای اصلاح قانون حذف یارانه ها نیست.

اگرچه توافق دولت و مجلس مبهم است و مشخص نیست بر سر چه چیزهایی دو طرف با هم توافق کرده اند اما برخی گزارشها نشان می دهد که دولت از پافشاری خود برای دوبرابر کردن درآمدهای حاصل از حذف یارانه ها دست برداشته ولی برخی مقامات دولتی می گویند که مجلس نظر دولت را برای افزایش درآمدها پذیرفته است.

دولت در بودجه سال جاری بابت حذف یارانه ها ۴۰ هزار میلیارد تومان (۴۰ میلیارد دلار) بودجه پیش بینی کرده اما نمایندگان مجلس این کار غیرقانونی دانسته و این بودجه را به نصف کاهش دادند.

'رهبری از واردات ناراحت است'

آقای لاریجانی که روز گذشته (۱۲ اردیبهشت، دوم ماه مه) و در نشستی با اعضای حزب اصولگرای موتلفه شرکت کرده بود، گفت که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، با شنیدن انتقاد ها درباره واردات ارزاق عمومی با وجود عرضه محصولات داخلی، گفته است که "همیشه از این واردات ناراحت هستم."

رئیس مجلس ایران با اشاره به واردات شیرخشک از هند گفته است که دامداران ایرانی می گویند کارخانه های مواد لبنی شیر تولیدی آنها را نمی خرند و یا قیمت های بسیار پایین پیشنهاد می کنند و این در حالی است که وزارت بازرگانی به منظور تأمین مایحتاج عمومی، شیر خشک از هندوستان وارد می کند.

آقای لاریجانی همچنین وارات برنج به ایران را مورد توجه قرار داده و گفته است که با وجود تولید دو و نیم میلیون تن برنج در داخل ایران و تنها نیاز به واردات ۵۰۰ هزار تن برنج در سال، بیش از یک میلیون تن برنج خارجی در سال گذشته وارد این کشور شده است.

رئیس مجلس ایران ابراز امیدواری کرده است تا با "دقت نظر" کمیسیون های تخصصی مجلس و "استراتژی طراحی شده" از سوی هیأت رئیسه، مشکلاتی این چنین "رصد" و نظر رهبر ایران در این زمینه "اجابت" شود تا نمایندگان مجلس "روسفید" شوند.

.

مطالب مرتبط