تردید ایران برای کاهش رابطه با بریتانیا

پرچم ایران و بریتانیا
Image caption بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، رهبر ایران دولت بریتانیا را "خبیث" نامید

در پی بررسی موضوع کاهش رابطه ایران با بریتانیا در نشست وزارتخانه های خارجه و اطلاعات ایران با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این کشور، برخی از نمایندگان می گویند باید "از هر گونه اقدام ناپخته" خودداری کرد.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت (۳ مه) جلسه ای با نمایندگان وزارتخانه های امور خارجه و اطلاعات برگزار کردند که اظهار نظرهای متفاوت نمایندگان حاضر در این نشست را به همراه داشت.

پرویز سروری نماینده اصولگرای مجلس ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که مجلس می خواهد "کاملا کارشناسی و منطقی" در این خصوص اقدام کند تا "منافع" این کشور حفظ شود و این طرح در آینده با "عدم اجرا" مواجه نشود.

او تاکید کرد: "مجلس تلاش دارد از هرگونه اقدام ناپخته در این خصوص جلوگیری کند."

از سوی دیگر حسین سبحانی نیا، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که نظر دو وزارتخانه امور خارجه و اطلاعات به طور رسمی اعلام نشده اما این دو وزارتخانه "در کلیات موافق کاهش رابطه ایران با انگلیس بوده اند."

او از موافقت این دو وزارتخانه در کاهش رابطه تجاری، اقتصادی، صنعتی و علمی با بریتانیا خبر داد اما گفت که برای کاهش رابطه سیاسی "ملاحظاتی" از سوی این دو وزارتخانه مطرح شده است.

آقای سبحانی نیا همچنین در واکنش به تذکر محمد جواد ابطحی، یکی از نمایندگان مجلس ایران که یک روز پیشتر به کاهش رابطه علمی با بریتانیا اعتراض کرده بود گفت که در این زمینه از سوی ایران اقدامی نشده است اما "در مجموع شاهدیم که اعزام دانشجو از ایران به انگلیس طی سال های گذشته کاهش یافته است."

او در ادامه از احتمال بررسی موضوع کاهش صدور روادید از سوی سفارت بریتانیا برای مسافران ایرانی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خبر داد.

همچنین حسین ابراهیمی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با اشاره به جلسه مشترک این کمیسیون با نمایندگان دو وزارتخانه اطلاعات و امورخارجه به خبرگزاری فارس گفت: "به محض اینکه به جمع بندی کامل برسیم طرح را در صحن علنی مجلس مطرح خواهیم کرد."

دو هفته پیش تر، کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از ارسال نامه هایی به وزرای امور خارجه، اقتصاد و دارایی، صنایع و معادن و بازرگانی برای بررسی کاهش روابطشان با لندن خبر داده بود.

رابطه شکننده ایران و بریتانیا

روابط ایران و بریتانیا که در سه دهه گذشته همواره شکننده بوده، بعد از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری در ایران، به تیرگی گرایید.

پس از بروز نا آرامی های پس از انتخابات در شهرهای مختلف ایران، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در انتقاد از دولت های خارجی که به برخورد با معترضان انتقاد کرده بودند، دولت بریتانیا را "خبیث" خواند.

اواخر دی ماه سال گذشته خورشیدی طرحی مبنی بر کاهش رابطه ایران با بریتانیا به وسیله گروهی از نمایندگان مجلس ایران مطرح و برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس فرستاده شد.

در پی آن سایمون گس، سفیر بریتانیا در تهران در نامه ای به علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، این اقدام نمایندگان را "تاسف بر انگیز" خواند.

آقای بروجردی نیز با ارسال نامه ای به آقای گس دلایل نمایندگان ایران برای کاهش یا قطع روابط با بریتانیا را تشریح کرد.

آقای بروجردی در نامه خود دولت بریتانیا را متهم به "اظهارات مکرر و مداخله‌جویانه مقامات بریتانیایی و تلاش برای نقض حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران" کرد و راه اندازی شبکه بی بی سی فارسی را نمونه ای از این "دخالت ها" دانست.

ادعایی که سایمون گس سفیر بریتانیا در تهران، در مصاحبه ۲۸ آبان خود با بی بی سی فارسی آن را رد کرد و گفت لندن مایل است برای حل برخی مشکلات مهم فراروی جهان با تهران همکاری کند.

سفیر بریتانیا در تهران گفت که کشورش در این که چه کسی بر ایران حکومت می کند، دخالت نمی کند و افزود: "آنچه بعد از انتخابات گفتیم، این بود که خود ملت ایران تردیدهایی درباره نتیجه رای گیری مطرح کرده بودند و بر اساس داوری ما در مقام ناظری بیرونی، درباره این پرسش ها باید تحقیق و به آنها پاسخ داده شود".

مطالب مرتبط