آمریکا تعداد بمب های اتمی خود را اعلام کرد

Image caption اوباما بر کاهش سلاح های هسته ای کشورش تاکید دارد

آمریکا اعلام کرده که زرادخانه هسته ای این کشور تا ماه سپتامبر سال میلادی گذشته شامل حداقل ۵۱۱۳ کلاهک اتمی بوده است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این رقم محرمانه را دوشنبه، سوم ماه مه (۱۳ اردیبهشت) منتشر کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، شفاف بودن درباره برنامه اتمی این کشور را مطابق با منافع ملی ایالات متحده دانسته است.

او گفت: "ما معتقدیم این کار موجب جلب اعتماد می شود و مردم را متوجه خواهد کرد که باراک اوباما و دولت او چه برنامه ای دارند."

رئیس جمهوری آمریکا می گوید در بلندمدت، جهان باید از تسلیحات هسته ای عاری شود، هرچند وی پیش بینی کرده این هدف در طول عمر او محقق نشود.

باراک اوباما و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در ماه آوریل پیمان اتمی مهمی را امضا کردند که بر اساس آن تعداد کلاهک های هسته ای استراتژیک هر کشور طی چند سال آینده به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند.

۵۱۱۳ کلاهک هسته ای شامل بمب های آماده استفاده و کلاهک های "غیرفعال" آمریکاست.

این تعداد بر اساس آمار موجود تا روز ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی اعلام شده است.

دولت آمریکا در بیانیه خود نوشته است که در سال ۱۹۶۷ میلادی در اوج جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی سابق، ۳۱ هزار و ۲۲۵ کلاهک داشت و تعداد فعلی بیانگر ۸۴ درصد کاهش در زرادخانه اتمی ایالات متحده نسبت به آن سال است.

آمریکا می گوید از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۹ میلادی، ۸۷۴۸ کلاهک را از دور خارج کرده است و در حال حاضر، چند هزار کلاهک دیگر در انتظار برچیده شدن هستند.

بر اساس آمار منتشر شده، آمریکا از سپتامبر ۱۹۹۱ تا سپتامبر ۲۰۰۹ تعداد کلاهک های اتمی تاکتیکی خود را ۹۰ درصد کاهش داده است.

مطالب مرتبط