هشدار رابرت گیتس درباره توان نظامی ایران

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکاست

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، ایران را در زمره کشورهایی دانسته که تهدیدی برای نیروی دریایی ایالات متحده به حساب می آیند.

وزیر دفاع آمریکا دوشنبه، سوم مه (۱۳ اردیبهشت) گفت، بعضی کشورها برای تضعیف قدرت نیروی دریایی ایالات متحده، استراتژی "غیرمتوازن" در پیش گرفته اند.

او در این مورد به ایران اشاره کرد و گفت، نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس با ترکیبی از سلاح های دفاعی و تهاجمی ایران مواجه است.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، این سلاح ها شامل موشک های بالستیک، موشک های ضد کشتی، قایق های تندرو و نیز مین های دریایی می شود.

سپاه پاسداران ایران ۱۱ روز پیش در خلیج فارس مانور نظامی گسترده ای برگزار کرد.

بر اساس گزارش های خبرگزاری های دولتی، حداقل ۳۰۰ فروند قایق موشک انداز و نفر بر، در مرحله اول این مانور سه روزه شرکت کردند.

ایران این مانورها را دفاعی می داند، اما چنین اقدام هایی در حوالی تنگه هرمز بازتاب وسیعی در رسانه های آمریکا دارد.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت، توانایی موشک های هدایت شونده، دیگر در "مالکیت انحصاری" کشورش نیست.

او گفت، نیروی دریایی ایالات متحده باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهد تا برای درگیری های احتمالی در آینده آماده باشد.

وزیر دفاع آمریکا گفت، نیروی دریایی کشور باید وابستگی به ناوهای و کشتی های چند میلیارد دلاری را کم کرده و بر قابلیت های پیشرفته دیگری تمرکز کند.

آقای گیتس به حزب جمهوریخواه وابسته است، اما در دولت دموکرات باراک اوباما حضور دارد.

او چندی پیش درباره "توانایی" ایران در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین ابراز نگرانی کرد و آن را تهدیدی برای نیروهای کشورش در عراق و افغانستان دانست.

این رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هفته گذشته ایران و سوریه را متهم کرد که مقادیر زیادی راکت و موشک پیشرفته در اختیار گروه حزب الله لبنان قرار داده اند.

ایران می گوید از حزب الله حمایت معنوی می کند.

با وجود این نگرانی ها، وزیر دفاع آمریکا از برنامه ریزی های نظامی کشورش در برابر ایران ابراز رضایت کرده است.

آمریکا سیستم های دفاع موشکی در چهار همسایه عرب ایران مستقر کرده است و دو کشتی مجهز به چنین سیستم هایی را به خلیج فارس فرستاده است.

مطالب مرتبط