آمریکا: اتهام های احمدی نژاد تعجب آور نیست

Image caption کلینتون: 'تلاش ایران برای ایجاد شکاف و انحراف افکار عمومی شکست خواهد خورد'

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که نطق محمود احمدی نژاد در مقر سازمان ملل متحد حاوی اتهاماتی 'کذب' بوده و از ایران خواسته است که به تعهدات بین المللی اش عمل کند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنرانی روز دوشنبه، سوم مه (۱۳ اردیبهشت) خود در نیویورک گفت، آمریکا تهدید کرده است که علیه ایران از سلاح هسته ای استفاده کند.

هیلاری کلینتون به دیپلمات های حاضر در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) گفت: "امروز صبح رئیس جمهوری ایران اتهام های قدیمی، کذب و گاهی اوقات کاملا بی اساس را علیه ایالات متحده و کشورهای دیگر تکرار کرد. اما این تعجب آور نیست."

محمود احمدی نژاد گفت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای به دلیل "ناکارآرایی و عدم توازن" باید بازنگری و اصلاح شود.

آقای احمدی نژاد در نطق خود گفت: "بنابر برخی گزارش ها، هم اکنون بیش از ۲۰ هزار کلاهک اتمی در دنیا وجود دارد که بیش از نیمی از آنها متعلق به آمریکا است."

دولت آمریکا دوشنبه رسما اعلام کرد که ۵۱۱۳ کلاهک هسته ای دارد.

رئیس جمهوری ایران گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه بازرسی از برنامه های هسته ای آمریکا اقدامی نکرده است و برنامه ای ندارد.

دولت باراک اوباما سال گذشته برای اولین بار فهرست کاملی از مراکز اتمی غیرنظامی آمریکا را در اختیار آژانس گذاشت.

در زمان سخنرانی محمود احمدی نژاد، نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه سالن سخنرانی را ترک کردند.

هیلاری کلینتون ایران را متهم کرد "هر اقدامی در توانش باشد انجام می دهد تا توجه عمومی را از سوابق خود منحرف کند و تلاش دارد از مسوولیت هایش شانه خالی کند."

او از ایران خواست که به تعهداتش در قبال پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای عمل کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه با صدور بیانیه ای گفت کشورهایی که به تعهدات خود در قبال پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای عمل نکنند، علاوه بر انزوای بیشتر، امنیت و اقتصادشان تضعیف خواهد شد.

اجلاس بازنگری ان پی تی هر پنج سال یک بار برای رسیدگی به نحوه اجرای این پیمان برگزار می شود و عملکرد کشورهای عضو و نحوه پیشرفت در زمینه اجرای مفاد پیمان را بررسی می کند.

اجلاس امسال تا روز ۲۸ ماه مه ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط