مازیار بهاری به ۱۳ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

مازیار بهاری
Image caption آقای بهاری پیشتر گفته بود که در خارج از ایران مورد تهدید "نهادهای امنیتی" ایران قرار گرفته است

دادگاه انقلاب ایران مازیار بهاری، روزنامه نگار و فیلمساز ایرانی- کانادایی را به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم کرده است. آقای بهاری که ۴۲ سال سن دارد و خبرنگار نشریه نیوزویک است سال گذشته برای پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری ایران به این کشور رفته بود، اما یک روز پس از انتخابات بازداشت شد و مدت ۱۱۸ روز را در زندان انفرادی گذراند.

او سپس با وثیقه سه میلیارد ریالی آزاد شد و توانست از ایران خارج شود.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب آقای بهاری را به گذراندن "۵ سال حبس به جهت اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور، ۴ سال حبس به جهت جمع آوری و نگهداری اسناد محرمانه و طبقه بندی شده، ۱ سال حبس به جهت فعالیت تبلیغی علیه نظام، ۲ سال حبس جهت توهین به رهبر انقلاب، ۶ ماه حبس جهت توهین به رئیس جمهور و ۱ سال حبس جهت اخلال در نظم عمومی و ۷۴ ضربه شلاق" محکوم کرده است.

در حکم دادگاه انقلاب تاکید شده که این حکم قطعی نیست و مازیار بهاری می تواند در مدت ۱۰ روز به این حکم اعتراض کند.

مقامات امنیتی ایران آقای بهاری که تابعیت ایرانی و کانادایی دارد را به عضویت در شبکه ای که قصد براندازی حکومت ایران را داشته، متهم کرده بودند.

مازیار بهاری که پیشتر اعلام کرده بود نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی او را تهدید کرده اند، روز هفتم ماه مه جایزه آزادی مطبوعات موسوم به "هنری نانن" را در شهر هامبورگ آلمان به نمایندگی از طرف همکارانش دریافت کرد.

هنری نانن، روزنامه نگار معروف آلمانی، هفته نامه اشترن را در سال ۱۹۴۸ میلادی تاسیس کرد و روزنامه نگاران ایرانی امسال بطور دسته جمعی به عنوان برنده جایزه آزادی مطبوعات "هنری نانن" سال ۲۰۱۰ در آلمان برگزیده شده اند.

آقای بهاری ضمن "واهی" خواندن این اتهامات به بخش فارسی بی سی گفت "چون این حکم را اصلا نمی توانم قبول داشته باشم و چون اصلا نمی دانم که چگونه یک آدم عاقل می تواند چنین حکمی صادر کند، اعتراضی هم ندارم؛ چون واقعا موقعی می توان به چیزی اعتراض داشت که در اساس با آن (به نوعی ) موافق بود و بعد در باره جزییات آن اعتراضی را عنوان کرد."

آقای بهاری تاکید کرد: "اگر من به این حکم اعتراض کنم یعنی اینکه من اصل حکم را قبول کردم و حالا به جزییاتش اعتراض دارم."

آقای بهاری گفت که "باعث تاسف است که این طنز تلخ در کشور ما حاکم شده است که مثلا برای یک ایمیل شخصی که من مورد آقای خامنه ای برای یک نفر نوشته ام باید دو سال حبس بگیرم. بدلیل اینکه این را توهین تلقی کرده اند."

این روزنامه نگار افزود که "واقعا باعث تاسف است افرادی که در حال حاضر در راس حکومت ایران قرار گرفته اند فکر می کنند که می توانند مشکلات مملکت را از طریق اینجور احکام و یا مانند اعدامهای که چند روز پیش شد حل کنند." "

مطالب مرتبط