وزارت کشورایران: احزاب توقیفی به تعداد انگشتان دست هم نیستند

مشارکت مجاهدین
Image caption دو حزب جبهه مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی گفته بودند که از کمیسیون ماده 10 احزاب شکایت می کنند

وزارت کشور ایران اعلام کرد تعداد احزابی که در این کشور توقیف شده اند به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.

محمود عباس زاده مشکینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشورهمچنین گفت، در ایران حدود ۲۵۰ حزب وجود دارد که از این میان تعداد احزابی که "رفتارشان در حد انتظار نبوده ودر چارچوب اصول و قاعده رقابت نمره خوبی نگرفته اند به تعداد انگشتان دست هم نیست."

آقای عباس زاده مشکینی درباره معیارهای آنچه "نمره خوب" و "حد انتظار" عنوان کرد توضیحی نداد.

مدیر کل سیاسی وزارت کشورگفت: احزاب توقیف شده اخطار گرفته و در صورت عدم اصلاح، حکم توقیف فعالیت دریافت کرده اند.

به گفته وی ۳۰ الی ۴۰ درصد احزاب ایران در برهه های مختلف و مناسبت های مختلف سال "فعال" هستند و برخی دیگر" نیمه فعال" و بخش زیادی هم "فعال نیستند".

در همین حال پیشتر، در پی تصمیم کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران مبنی بر توقیف پروانه جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، مسئولان این دو تشکل رسما اعلام کردند که به فعالیت خود بر اساس قانون ادامه می دهند و حق شکایت از این کمیسیون را برای خود محفوظ می دانند.

دست اندر کاران این دو حزب می گویند بر اساس قانون، تنها دادگاه صلاحیت انحلال و توقیف احزاب را دارند و وزارت کشور نمی تواند حزبی را توقیف یا منحل کند.

در قانون فعالیت احزاب در ایران اخذ پروانه فعالیت شرط قانونی فعالیت احزاب نیست و احزاب و جمعیت ها و تشکل ها به شرط خودداری از مواردی که در ماده ۱۶ این قانون ذکر شده، آزادند که فعالیت کنند.

برخی موارد که در این ماده ذکر شده از این قرارند: ارتکاب افعالی که به نقض استقلال کشور منجر شود، هر نوع ارتباط، مبادله اطلاعات، تبانی و مواضعه با سفارتخانه‌ها، نمایندگیها، ارگانهای دولتی و احزاب کشورهای خارجی در هر سطح و به‌هر صورت که به آزادی، استقلال، وحدت ملی و مصالح جمهوری اسلامی ایران مضر باشد، دریافت هر گونه کمک مالی و تدارکاتی از بیگانگان، نقض آزادیهای مشروع دیگران، اختفاء و نگهداری و حمل اسلحه و مهمات غیر مجازو تبلیغات ضد اسلامی.

مطالب مرتبط