زنان همچنان در ورود به دانشگاهها پیشتازند

دانشگاه
Image caption شمار دختران متقاضی تحصیل در دانشگاهها از اوایل دهه هفتاد رو به افزایش گذاشت

رییس دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد ۷۵ درصد از ورودی های امسال این دانشگاه دختر هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد شعبانی، با اعلام این آمار بر لزوم اجرای طرح سهمیه بندی جنسیتی تاکید کرد.

آقای شعبانی گفت: بحث جنسیت باید به عنوان یکی از شاخصه های مهم مورد توجه قرار بگیرد. این شاخص باید هم از نظرتوزیع جمعیتی و هم در رشته ها مطرح و برای آن برنامه ریزی و آسیب شناسی شود.

حدود سه سال پیش دولت ایران اعلام کرد که می خواهد برای جلوگیری از روند رو به افزایش تعداد دختران در دانشگاه ها و ایجاد تعادل بین دختران و پسران دانشجو، سهمیه بندی جنسیتی را برای ورود به دانشگاه های دولتی اعمال کند.

بر اساس آمار سال ۸۷ سازمان سنجش، ۶۴ درصد از پذیرفته شدگان دانشگاهها دختر بوده اند.

شمار دختران متقاضی تحصیل در دانشگاهها از اوایل دهه هفتاد خورشیدی رو به افزایش گذاشت و در آغاز دهه هشتاد خورشیدی در تمام گروه ها به استثنای گروه ریاضی و فنی تعداد دختران پذیرفته شده در دانشگاه ها از تعداد پسران بیشتر بوده است.

به عقیده برخی کارشناسان، روند رو به افزایش ورود زنان به دانشگاه منجر به افزایش نگرانی ها در میان سیاستمداران ایرانی شده و برخی آن را تهدید ارزیابی می کنند.

در مقابل برخی نیز بر این باورند که پیشی گرفتن دختران در ورود به دانشگاه نه تنها نگران کننده نیست بلکه عاملی برای افزایش توسعه و جبران تبعیض جنسیتی است که به برابری فرصت ها و عدالت منجر می شود.

به عقیده این گروه، دولت به جای ایجاد محدودیت برای دختران، باید ضمن شناسایی دلایل بی میلی پسران برای ادامه تحصیل، در رفع آنها بکوشد.

'بیش از نصف فارغ التحصیلان دوره لیسانس بیکارند'

آقای شعبانی، همچنین اعلام کرد ۵۸ درصد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی و ۳۸ درصد فارغ التحصیلان دوره کاردانی در ایران بیکارند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی گفت آمار بیکاری فارغ التحصیلان مرد در اغلب رشته ها به جز کشاورزی و دامپزشکی از متوسط بیکاری در ایران پایین تر است.

اما این آمار در میان زنان به جز رشته های علوم تربیتی دو برابر نسبت بیکاری در جامعه است.

آقای شعبانی معتقد است عدم تناسب عرضه و تقاضا در اغلب رشته های علوم انسانی و کشاورزی باعث افزایش میزان بیکاری فارغ التحصیلان در این رشته ها شده است.

به گفته این مقام مسئول، عدم تناسب عرضه و تقاضا در اغلب رشته های علوم انسانی و کشاورزی باعث افزایش درصد بیکاری فارغ التحصیلان در این رشته ها شده است.

مطالب مرتبط