'شبکه بمب گذار در اطراف سفارت خانه ها در بغداد متلاشی شد'

تصویر نیروهای امداد که پس از انفجار بمب در خرابه های ناشی از ان مشغول کارند
Image caption سازمان عفو بین الملل اعلام کرده که در هفته اول ماه مارس بیش از ۱۰۰ غیر نظامی در عراق کشته شده اند

مقامات عراقی می گویند که شبکه بمب گذاری را که گمان می رود مسئول انفجارهای ماه گذشته در برابر سفارت های آلمان، ایران و مصر در بغداد باشند، متلاشی کرده اند.

یکی از مقامات ارشد امنیتی عراق روز سه شنبه چهارم ماه مه (۱۴ اردیبهشت) گفت که نیروهای پلیس این کشور موفق شده اند تا پس از اعترافات یکی از بمبگذاران بازداشت شده، "شبکه تروریستی" را که در روز چهارم آوریل گذشته (۱۵ فروردین) انفجارهای پی در پی بغداد را ترتیب داده بود، متلاشی کنند.

همزمان شورای انتخابات عراق در اقدامی به دور از انتظار، با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که افزایش تنش ها و اختلافات میان دو ائتلاف اصلی شرکت کننده در انتخابات اخیر پارلمان این کشور، می تواند تلاشی باشد برای اثرگذاری بر نتایج بحث برانگیز این انتخابات که به پیروزی نسبی ائتلاف پشتیبان ایاد علاوی، رقیب اصلی آقای نوری مالکی (نخست وزیر فعلی) انجامید.

در این سه انفجار انتحاری پیاپی در بغداد، پایتخت عراق که یکی از آن ها در مقابل ساختمان سفارت ایران رخ داد، حداقل ۴۰ نفر کشته شدند.

وزارت کشور عراق تعداد زخمی ها را ۲۴۹ نفر اعلام کرد.

تنها کمی پس از این انفجارهار بمب گذاری های دیگری در روز جمعه سوم اردیبهشت ماه، نواحی شیعه نشین بغداد را مورد هدف قرار داد و ۵۸ کشته برجای گذاشت.

مطالب مرتبط