به روز شده:  13:50 گرينويچ - سه شنبه 04 مه 2010 - 14 اردیبهشت 1389

ایران از افتتاح خط تولید سامانه ضد موشک خبر داد

سامانه موشکی مصباح

ایران نمونه ای از سامانه موشکی مصباح ۱ را به نمایش گذاشت

بزرگ کردن تصویر

یک روز پس از آنکه وزیر دفاع آمریکا نسبت به سلاح های ایران در خلیج فارس هشدار داده بود، وزیر دفاع ایران خط تولید سامانه پدافند هوایی را به منظور مقابله با "حملات هوایی و موشک های کروز" افتتاح کرد.

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت (۴ مه) در مراسم افتتاح خط تولید سامانه پدافند هوایی "مصباح ۱" اعلام کرد که این سامانه برای مقابله با حملات هوایی در ارتفاع پایین طراحی شده و ضد موشک های کروز است.

آقای وحیدی خدمه کمتر نسبت به پدافند های مشابه، حجم آتش بالا با نواخت ۴۰۰۰ تیر در دقیقه و دقت نشانه گیری بالا را از ویژگی های "مصباح ۱" دانست.

او "رادار جستجوی سه بعدی" و "راهبر اپتیکی" را از دیگر ویژگی های این سامانه برشمرد و توضیح داد: "رادار جستجوی سه بعدی ضمن تشخیص هواپیمای دوست از دشمن، اطلاعات سمت، ارتفاع و برد هدف را برای سیستم کنترل آتش ارسال می کند."

یک روز پیش از انتشار خبر افتتاح این سامانه پدافند موشکی، رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، سلاح های ایران در خلیج فارس را تهدیدی برای نیروی دریایی آمریکا دانسته و نسبت به خطر آن هشدار داده بود.

او این سلاح ها را شامل موشک های بالستیک، موشک های ضد کشتی، قایق های تندرو و مین های دریایی اعلام کرده بود.

پیش از این آقای وحیدی از ساخت سلاح هایی مشابه موشک های اس -۳۰۰، که قرار بود روسیه تحویل ایران دهد، خبر داده بود.

مقامات ایران همواره تاکید کرده اند که برنامه موشکی این کشور جنبه دفاعی و بازدارنده دارد.

ایران ۱۶ دسامبر گذشته یک فروند موشک "بهینه شده" سجیل-۲ که موشکی با سوخت جامد دو مرحله ای ست، را به طور "موفقیت آمیز" آزمایش کرد.

آمریکا در ماه ژانویه امسال با هدف تمرین رهگیری و منهدم کردن موشک های بالستیک ایران و کره شمالی آزمایش موشکی انجام داد که ناموفق اعلام شد.

دولت باراک اوباما، با اعزام دو کشتی مجهز به سیستم ضد موشک بالستیک به نام "ایجیس" و استقرار سیستم های ضد موشک "پاتریوت" در امارات متحده عربی، بحرین، کویت و قطر، سیستم دفاع موشکی خود در خلیج فارس را تقویت کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.