تاکید بر عدم 'تضعیف' تحریم ایران در کنگره

سناتور کریستوفر داد
Image caption سناتور کریستوفر داد در تدوین تحریم های ایران نقش مهمی ایفا می کند

ده سناتور جمهوریخواه و دموکرات خواهان این شده اند که کنگره به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اختیارات گسترده ای در خصوص مستثنی کردن شرکت های طرف قرارداد ایران از تحریم های یکجانبه ایالات متحده اعطا نکند.

یک کمیته ویژه، متشکل از مقام های ارشد کنگره، چهارشنبه، هشتم اردیبهشت (۲۸ آوریل) روند ادغام طرح های تحریمی مجالس نمایندگان و سنا علیه ایران را آغاز کرد.

این طرح بنزین وارداتی، بانک مرکزی و صنایع پتروشیمی ایران را هدف قرار می دهد.

دولت باراک اوباما از رهبران کنگره خواسته است متن مصوبه نهایی را طوری تدوین کنند که در آن به کاخ سفید اجازه داده شود برخی شرکت های خارجی سرمایه گذار در ایران که کشورهای آن ها در مورد تحت فشار قرار دادن ایران با آمریکا همکاری می کنند را از تحریم های احتمالی مستثنی کند.

سناتور دموکرات چاک شومر از ایالت نیویورک و سناتور جمهوریخواه جان مک کین از ایالت آریزونا در زمره ده سیاستمداری هستند که در نامه ای مشترک این درخواست دولت باراک اوباما را رد کرده اند.

آن ها هشدار داده اند که اگر متن مصوبه نهایی تحریم ایران در اثر ایجاد استثناهایی تضعیف شود، از آن حمایت نخواهند کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا بطور اصولی از تشدید تحریم های کنگره علیه ایران حمایت می کند اما در عین حال نگران است تدابیر تنبیهی "گسترده" و "بدون انعطاف" موجب تیرگی روابط ایالات متحده با کشورهایی شود که برای کسب حمایت آن ها علیه تهران تلاش می کند.

مقام های ارشد ایران می گویند تحریم های یکجانبه آمریکا بر خط مشی اتمی و سیاست خارجی این کشور تاثیری ندارد.

هاورد برمن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان پیشتر گفته بود با اعطای اجازه مستثنی کردن شرکت های خارجی از تحریم ها مخالفتی ندارد به شرط این که چنین اختیاری بطور محدود به دولت داده شود.

سناتورهای آمریکا در نامه مورخ سوم مه خود به آقای برمن و سناتور کریستوفر داد، تدوینگر اصلی مجازات های ایران در مجلس سنا، از آن ها خواستند که در مصوبه نهایی مجازات ها علیه بانک مرکزی، سپاه پاسداران، شرکت هایی که تجهیزات شنود مکالمات تلفنی یا سانسور اینترنت به ایران می فروشند یا در صنعت نفت این کشور فعالند را تضعیف نکنند.

این مصوبه شرکت های خارجی تامین کننده بنزین ایران را نیز تحریم خواهد کرد یعنی آن ها را از فعالیت در آمریکا منع خواهد کرد و محدودیت های مالی گسترده علیه آن ها در نظر خواهد گرفت.

کنگره همچنین در نظر دارد شرکت هایی که با صنعت پتروشیمی و پالایشگاه های ایران رابطه دارند و از آن حمایت های مالی یا فنی می کنند را هدف تحریم ها قرار دهد.

چنین شرکت هایی از حضور در بازارهای بورس آمریکا یا اخذ وام از بانک صادرات-واردات این کشور و نیز دریافت قراردهای کلان از دولت فدرال منع خواهند شد.

کنگره در نظر دارد دولت آمریکا را موظف کند که اسامی مقام های جمهوری اسلامی که به باور آمریکا "ناقض حقوق بشر" تشخیص داده شوند را منتشر کند.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و می گوید پس از وقایع خرداد گذشته با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده است.

مطالب مرتبط