آمریکا به موفقیت مذاکرات هسته ای با ایران بدبین است

پی جی کراولی
Image caption آقای کراولی نسبت به موفقیت تلاش های ترکیه و برزیل برای پیشبرد گفتگوهای هسته ای ابراز امیدواری کرد

ایالات متحده نسبت به موثر بودن گفتگو در پایان دادن به تنش ها بر سر برنامه اتمی ایران ابراز ترید کرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت به رغم تلاش کشورهای مختلف برای حل مناقشه هسته ای ایران با کشورهای غربی، ایالات متحده "به طور افزاینده ای" نسبت به موفقیت مذاکرات بدبین است.

همزمان، محمود احمدی نژاد در یک کنفرانس خبری در نیویورک نسبت به اعمال تحریم های جدید علیه ایران هشدار داد.

رئیس جمهوری ایران گفت تصویب تحریم های جدید علیه کشورش، راه را بر بهبود روابط با آمریکا می بندد.

در پی عدم موفقیت گفتگوهای بین المللی برای توقف غنی سازی اورانیوم در ایران و مبادله مواد هسته ای غنی شده با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، آمریکا و کشورهای غربی عضو گروه 1+5 خواستار تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور شده اند.

آمریکا و متحدانش ایران را متهم می کنند که در پی به دست آوردن تسلیحات هسته ای است ولی این کشور برنامه اتمی خود را کاملا صلح آمیز می داند.

پی جی کراولی در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود گفت به نظر نمی رسد در غیاب یک اقدام قوی از سوی جامعه بین المللی، ایران در برنامه اتمی خود تغییری به وجود آورد.

او در این حال ابراز امیدواری کرد که تلاش کشورهایی مانند ترکیه و برزیل برای حل مناقشه هسته ای ایران از طریق گفتگو موثر واقع شود.

همزمان، محمود احمدی نژاد با انتقاد از تلاش های صورت گرفته برای تشدید تحریم های ایران گفت: "ما از تحریم استقبال نمی کنیم ولی از آن هم نمی هراسیم."

آقای احمدی نژاد گفت تحریم نمی تواند مانع از برنامه اتمی ایران شود و مردم کشورش در برابر فشارهای آمریکا و متحدانش ایستادگی خواهند کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین هشدار داد که تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران راه را بر بهبود روابط با ایالات متحده خواهد بست و روابط دو کشور هیچ گاه به حالت عادی بر نخواهد گشت.

آقای احمدی نژاد همچنین خواستار بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در جهت اعمال یک نظام تظارت هسته ای عادلانه در سطح جهان شد.

مطالب مرتبط