احمدی نژاد: بین اوباما و کلینتون فرق قائلم

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهوری ایران در جریان سفر به نیویورک با چند رسانه انگلیسی زبان گفت و گو کرد

محمود احمدی نژاد می گوید که میان رئیس جمهور و وزیر امور خارجه آمریکا تفاوت قائل است و عقیده دارد که باراک اوباما به دلیل عقایدش در مورد ایران تحت فشار است.

آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت (۵ مه) در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ای بی سی نیوز گفت که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا علاقه مند است که رابطه با ایران را به سرعت به نقطه برخورد برساند.

او اضافه کرد: "بنابر اطلاعاتی که ما داریم، آقای اوباما چنین نظری ندارد، اما فشار بر او زیاد است".

اما هنگامی که خبرنگار ای بی سی نیوز یادآوری کرد که رئیس جمهوری آمریکا مصمم است دور جدیدی از تحریم های سازمان ملل را علیه ایران به تصویب برساند، آقای احمدی نژاد گفت: "ایشان هر اقدامی بکند، ما متناسب با همان اقدام موضع خود را اعلام خواهیم کرد. ما رفاقت خاصی با آقای اوباما نداریم. از حالا به بعد هم مثل گذشته در مقابل دشمنی ها موضع می گیریم".

آقای احمدی نژاد پیش تر هم در گفت و گو با شبکه تلویزیونی الجزیره پذیرفته بود که هم آقای اوباما و هم خود او برای بهبود روابط دو کشور، با فشارهای داخلی در کشور خود روبرو هستند.

او افزوده بود: "هم آقای اوباما و هم بنده باید از اقدامات تند پرهیز کنیم".

خبرنگار ای بی سی نیوز در گفت و گو با آقای احمدی نژاد گفت که حتی دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم از فرا رسیدن زمان تشدید تحریم های ایران سخن گفته است و این کشور به طور روز افزونی در حال منزوی شدن است.

آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت: "ما زیر بار حرف زور نمی رویم. این که سه چهار کشور خودشان بمب اتمی داشته باشند و جلوی فعالیت صلح آمیز دیگران را بگیرند، خلاف قانون و عدالت است و ما آن را نمی پذیریم".

او در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران هم گفت: "او می خواهد به ایران حمله کند؟ او که اصلا عددی نیست. رژیم صهیونیستی کارش تمام است. او حتی نمی تواند غزه را اداره کند، آنوقت می خواهد با ایران طرف شود؟"

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از گفت و گو با ای بی سی نیوز، در مورد انتشار گزارش هایی مبنی بر حضور اسامه بن لادن در تهران گفت: "موضع ما روشن است، این حرف های رسانه ای است که یک روزنامه نگار بگوید بن لادن در تهران است. من هم شنیده ام که بن لادن در واشنگتن است. ایشان قبلا شریک آقای بوش بوده است، با هم همکار بوده اند، این که دیگر برای شما واضح است. آقای بن لادن هیچ وقت با ایران همکاری نداشته است."

او گفت که برخورد دولت ایران با ورود غیرقانونی به مرزهای این کشور یکسان است، چه از طرف "سه کوهنورد آمریکایی" باشد، چه از طرف اسامه بن لادن.

مطالب مرتبط