زنان پارلمان بریتانیا و زنان مجلس ایران

Image caption یک ششم کرسی های پارلمان بریتانیا متعلق به زنان این کشور است

بیش از صد نفر از نمایندگان پارلمان بریتانیا را زنان تشکیل می دهند، یعنی در حدود یک ششم از کرسی های پارلمان در اختیار زنان از احزاب و گرایش های مختلف است. این در حالی است که در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در ایران تنها هشت زن که همگی از طیف اصولگرا هستند به مجلس راه یافته اند.

هاله افشار، عضو مجلس اعیان بریتانیا معتقد است که زنان چه در بریتانیا و چه در ایران و دیگر نقاط جهان، امکان خدمت رسانی به مردم را به طور برابر با مردان ندارند.

خانم افشار درباره تفاوت حضور زنان در مجلس ایران و پارلمان بریتانیا گفت: "اکثر زنانی که در انگلستان به مجلس می روند، خود را به عنوان نماینده تمام مردم می شناسند و گاهی اوقات احساس می کنند که اگر زیاد روی مسائل زنان تاکید کنند، ممکن است موقعیت شان زیر سوال برود."

او افزود: "در نتیجه به نظر من در تعقیب مسائلی که واقعا به نفع زنان است در ایران ما تا حدی موفق تر بوده ایم. در انگلستان شاید فقط در زمان بلر که صد زن بالاخره به مجلس وارد شدند تا حدی وضع پیشرفت کرد. البته آخرین قوانین برابری که در آخرین روزهای مجلس پیشین گذشت هم تا حدی درها را برای زنان باز کرد."

خانم افشار معتقد است علیرغم حضور بیش از صد زن در پارلمان بریتانیا، هنوز برابری زن و مرد در برابر قانون به طور کامل در این کشور وجود ندارد و بریتانیا در حرکتی بسیار آهسته به سمت این برابری می رود.

النور رت بن Eleanor Florence Rathbone در اوایل قرن بیستم اولین زنی بود که در پارلمان بریتانیا بحث حقوق برابر برای زنان را مطرح کرد.

هر چند امروزه شکل و شمایل این بحث تغییر کرده ولی به گفته خانم افشار همچنان در پارلمان بریتانیا مطرح است.

او گفت: "چهل سال پیش دولت کمیسیون ملی زنان را تشکیل داد. این گروه با وجود آنکه هزینه هایشان را دولت تامین می کند، اما کاملا سخنگوی زنان و مشکلات آنها هستند و در دفاع از آنها تشکیل شده اند. اما روند پیشرفت در انگلستان خیلی آهسته بوده است."

این در حالی است که یک ششم کرسی های پارلمان بریتانیا متعلق به زنان این کشور است، ولی در ایران هنوز حضور نمایندگان زن در مجلس از یک بیستم بیشتر نشده است.

فاطمه حقیقت جو، نماینده دوره ششم مجلس ایران معتقد است که حضور زنان در پارلمان منجر به تغییر سیاست ها و قوانین هر کشور در راستای بهبود وضعیت زنان می شود، بنابراین بسیار مهم است زنانی که به مجلس راه می یابند از کیفیت لازم برای تغییر قوانین برای بهبود وضعیت زنان برخوردار باشند.

خانم حقیقت جو افزود: "متاسفانه اتفاقی که در مجلس ایران افتاده نظارت غیر قابل قبول شورای نگهبان است که همه کاندیداها را از دم تیغ گذرانده و این کار مشمول زنان هم شده است. این اتفاق به ویژه در دو دوره گذشته یعنی مجلس هفتم و هشتم بیشتر به چشم می خورد. زنان بسیار سنتی که نگاهشان سنتی است و کاملا مجذوب فرهنگ پدرسالارانه در جامعه و تقسیم کار سنتی شده اند و فکر می کنند نقش زنان صرفا در این است که مسئولیت خانواده را به عهده داشته باشند، وارد مجلس شده اند."

خانم حقیقت جو در ادامه با انتقاد از زنان اصولگرا در مجلس هفتم و هشتم گفت: "اصولا اینها نماینده واقعی جامعه زنان محسوب نمی شوند. می توان اینها را نماینده یک طبقه بسیار سنتی جامعه زنان به حساب آورد."

او افزود: "من خودم زنی را ندیدم که علاقه مند باشد که همسرش همسر دومی اتخاذ کند. ولی می بینیم که این نماینده ها حتی از این لایحه هم دفاع می کنند و معتقدند خوب است و این اتفاق باید بیفتد. بنابراین به نظر می رسد متاسفانه نمایندگان زن در مجلس ایران در حال حاضر آن بینش دفاع از حقوق زنان را ندارند. این همه قوانین تبعیض آمیز در جامعه ما وجود دارد که باید در صدد اصلاح آن باشند و بر دستگاه ها نظارت بکنند که به نیازهای زنان توجه شود که متاسفانه هیچ کدام از این موارد دیده نمی شود."

تعداد زنان در مجلس ایران به مراتب کمتر از تعداد زنان در پارلمان بریتانیا است، اما توقع بسیاری از مردم در جامعه ایران از زنان نماینده مجلس این است که پیگیر وضعیت زنان و ایجاد حقوق برابر برای آنها باشند، مساله ای که شاید کمتر شامل حال زنان پارلمان بریتانیا شود.

مطالب مرتبط