ایران موافق میانجیگری هسته ای برزیل است

رحیم مشائی
Image caption اسفندیار رحیم مشائی از پاسخ مثبت ایران به علاقمندی برزیل برای میانجیگری در گفتگوهای هسته ای خبر داده است

ایران با میانجیگری برزیل در مناقشه هسته ای این کشور با آمریکا و متحدانش موافقت کرده است.

اسفندیار رحیم مشائی، از مشاوران محمود احمدی نژاد که به همراه او به نیویورک سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگاران گفت که برزیل و ترکیه علاقمند به نقش آفرینی در حل دیپلماتیک این مناقشه هستند و پاسخ ایران به آنها مثبت است.

آقای رحیم مشائی که رئیس دفتر رئیس جمهوری است گفت برزیل خواستار پیوستن به گفتگوهای مربوط به مبادله اورانیوم غنی شده و فراهم کردن زمینه ادامه مذاکرات هسته ای است.

سایت رسمی ریاست جمهوری ایران پیش تر گزارش کرد محمود احمدی نژاد در مکالمه تلفنی با هوگو چاوز، پیشنهاد رئیس جمهوری برزیل در خصوص مبادله سوخت هسته ای را مورد بررسی قرار داد و "موافقت اصولی خود را با این پیشنهاد اعلام کرد."

اسفندیار رحیم مشائی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، وجود هرگونه ارتباط میان تماس تلفنی هوگو چاوز با آقای احمدی نژاد و پذیرش مبادله اورانیوم غنی شده در خاک برزیل را رد کرد.

آقای رحیم مشائی همچنین از ارائه توضیح درباره جزئیات گفتگوهای انجام شده خودداری کرد.

مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران به خاطر به نتیجه نرسیدن گفتگوها بر سر پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده این کشور با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران با بن بست مواجه شده است.

این موضوع باعث شده آمریکا فشار خود را بر ایران افزایش دهد و برای تشدید تحریم های این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش کند.

برزیل و ترکیه دو عضو غیردائم شورای امنیت هستند که با تصویب تحریم های جدید علیه ایران مخالف و خواستار ادامه گفتگوها هستند.

پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی شامل مبادله حدود 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین ایران با سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران در خاک روسیه یا فرانسه است.

ایران با رد این پیشنهاد خواستار انجام مبادله در خاک خود شده است و می گوید شرایط این مبادله را خود تعیین خواهد کرد.

مطالب مرتبط