مجید کاکاوند تبرئه شد

مجید کاکاوند
Image caption مجید کاکاوند از اتهاماتی که یک دادگاه آمریکایی به او وارد کرده بود، تبرئه شد

دادگاهی در فرانسه مجید کاکاوند، ایرانی بازداشت شده دراین کشور را از اتهامات وارده از سوی دستگاه قضایی آمریکا تبرئه کرد و اعلام کرد که او را به این کشور تحویل نخواهد داد.

براساس حکم این دادگاه که روز چهارشنبه ۵ مه (۱۵ اردیبهشت) صادر شد، مجید کاکاوند، ایرانی که بیش از یک سال پیش تر در فرودگاه پاریس بازداشت شده بود، از اتهامات وارده تبرئه شد و به او اجازه داده شد تا به کشورش بازگردد.

آقای کاکاوند که ۲۰ مارس ۲۰۰۹ در فرودگاه پاریس به درخواست دادگاهی در آمریکا بازداشت شده بود پس از دریافت گذرنامه اش به خبرگزاری فرانسه گفت که در اولین فرصت به ایران و به "زندگی عادی" اش باز می گردد.

او گفت که آمریکایی ها زندگی اش را ویران کرده اند و تصویر بدی از او ساخته اند اما "حالا همه می توانند بفهمند که این اتهامات حقیقت نداشته است."

اتهام او خریداری دستگاه های حساس الکترونیکی از طریق اینترنت و حمل آنها از راه مالزی به ایران بوده است. دادگاه آمریکایی گفته است که این دستگاه ها کاربرد نظامی داشته است.

واکنش آمریکا

دین بوید، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا، از رای دادگاه فرانسوی مبنی بر خودداری از استرداد مجید کاکاوند "ابراز تاسف شدید" کرد.

آقای بوید به خبرگزاری رویترز گفت: "ما از رای دادگاه متاسفیم اما تلاش هایمان را برای استرداد کاکاوند به آمریکا ادامه می دهیم. او باید به دلیل اعمال غیر قانونی اش مجازات شود."

مقامات ایران بارها خواهان آزادی مجید کاکاوند شده بودند.

دی ماه گذشته، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت: "کاکاوند بی گناه است و تا امروز به صورت غیرقانونی و غیرحقوقی او را نگه داشته اند."

نام مجید کاکاوند، زمانی در خبر ها منتشر شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ سوالی درباره کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که تابستان سال گذشته در ایران بازداشت شد به اتباع ایرانی که در فرانسه زندانی هستند اشاره کرد.

کلوتیلد ریس پس از یک حضور شش ماهه برای مطالعه و تدریس در اصفهان و هنگامی که قصد ترک ایران را داشت دستگیر شد.

او به خاطر عکاسی از اعتراضات پس از انتخابات در ایران و ای میل عکس ها به دوستانش در خارج به حمایت از معترضان ایران متهم شد و یکی از افرادی بود که در محاکمه های جمعی که از تلویزیون ایران پخش شد مقابل دوربین ها قرار گرفت.

آقای کاکاوند، درباره ارتباط پرونده اش با کلوتیلد ریس به خبرگزاری فرانسه گفت که در این بین ارتباطی نمی بیند و "مساله خانم ریس کاملا متفاوت است."

مطالب مرتبط