دعوت ایران از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل

ناوی پیلای
Image caption در اسفند ماه گذشته هم خبری مبنی بر دعوت آقای لاریجانی از خانم پیلای برای سفر به ایران منتشر شد

در پی انتشار خبر دعوت مقامات ایران از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل، شیرین عبادی گفت که اگر این حرف ها جنبه مصرف داخلی نداشته باشد، گزارشگران موضوعی حقوق بشر باید بتوانند به زودی به تهران سفر کنند.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران روز گذشته در دیدار با لیویا لویی آگوستی، سفیر سوئیس در تهران از سفر گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل و ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان به ایران استقبال کرد.

شیرین عبادی، حقوق دان و برنده جایزه صلح نوبل روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه) درباره اعلام آمادگی ایران برای سفر گزارشگران ویژه سازمان ملل به بی بی سی فارسی گفت که گزارشگران موضوعی حقوق بشر، از جمله گزارشگر مربوط به امور شکنجه و گزارشگر مربوط به بازداشت های خودسرانه بارها قصد سفر به ایران را داشته اند ولی ویزا نگرفته اند.

خانم عبادی تاکید کرد که اگر این موضوع صحت داشته باشد و فقط مصرف داخلی نداشته باشد، اینها باید بتوانند تا هفته آینده به ایران سفر کنند.

آقای لاریجانی در دیدار با سفیر سوئیس از آمادگی ایران برای ارائه "پاسخی موثر" به مواردی که درباره نقض حقوق بشر در ایران گزارش شده خبر داده بود.

او همچنین گفته بود: "در صورت تغییر رهیافت اتحادیه اروپا نسبت به بحث حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در این خصوص گام های نوینی بردارد."

خانم عبادی با استقبال از سفر گزارشگران موضوعی به ایران به بی بی سی فارسی گفت: " حتی اگر دولت ایران اجازه ندهد اینها به زندان بروند، یا اجازه ملاقات آزاد با هر فردی را که مایل هستند ندهند، باز هم گامی مثبت است."

او توضیح داد: "در این صورت یک مقام بین المللی بی طرف می تواند گزارش دهد که دولت ایران حاضر نیست شفاف عمل کند و در همه زندان ها را برایمان باز کند."

اعزام گزارشگر ویژه ای برای بررسی شکنجه در ایران، از پیشنهادات مطرح شده در نشست ۲۸ بهمن ۱۳۸۸ (۱۷ فوریه ۲۰۱۰) شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود که از سوی این کشور رد شد.

پیشتر هم خانم پیلای، نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نگرانی کرده بود و از مقامات ایران خواسته بود تا اجازه سفر به این کشور را برای نمایندگان سازمان ملل صادر کنند.

ناوی پیلای همزمان با انتشار گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفته بود: "نگرانی عمیق من از وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران ادامه دارد."

سرکوب خشونت بار مخالفان، بازداشت خودسرانه معترضان، فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران و چهره های سیاسی سرشناس در این کشور از مواردی بود که خانم پیلای به آن اشاره کرده بود.

ایران اکثر اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در این کشور را رد می کند.

پیشتر، در اواسط اسفند ماه گذشته نیز ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، از دعوت آقای لاریجانی از ناوی پیلای برای سفر به ایران خبر داده بود.

شیرین عبادی در ادامه گفتگوی خود با بی بی سی فارسی از بازداشت افرادی چون جعفر پناهی، فیلمساز و محمد اولیایی فرد، وکیل دادگستری در ایران انتقاد کرد و گفت: "تا زمانی که عمادالدین باقی در زندان است، یعنی رفتار جمهوری اسلامی در مقابل مدافعان حقوق بشر تغییری نکرده است."

پیش از این آقای لاریجانی درحاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مصاحبه با سی ان ان گفت که هیچ کس در ایران به دلیل اعتراض کردن زندانی نیست، کسی به خاطر اعتراضات انتخاباتی اعدام نشده و خشونت پلیس در برخورد با معترضان حوادث پس از انتخابات در مقایسه با برخورد پلیس در کشورهای غربی کمتر بوده است.

مطالب مرتبط