ایران 'نقض حقوق زنان اقلیت های قومی کانادا' را پیگیری می کند

منوچهر متکی
Image caption منوچهر متکی واکنش دولت کانادا به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را ناشی از "اغراض سیاسی" دانست

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران از موضع دولت کانادا در برابر عضویت ایران در کمیسیون "مقام زن" سازمان ملل متحد ابراز تاسف کرد.

آقای متکی روز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه) اظهارات لاورنس کنون، وزیر امور خارجه کانادا مبنی نادرست خواندن عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را ناشی از "اغراض سیاسی" و "نا بردباری اتاوا" دانست.

در پی عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، آقای کنون عضویت ایران را "نادرست" دانست و گفت که از این فرصت استفاده خواهد کرد تا وظایف دولت ایران را در برابر "نقض حقوق بشر" به این کشور یادآوری کند.

اما آقای متکی در ادامه اظهاراتش گفت که ایران با "جدیت" موضوع نقض حقوق بومیان و زنان اقلیت های قومی را در کشورهایی چون کانادا پیگیری خواهد کرد.

منظور از "کمیسیون مقام زن"، "کمیسیون بررسی وضعیت زنان" (CSW) است که به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد وابسته است و هدف اصلی خود را برابری حقوق زن و مرد و نیز کمک به پیشرفت زنان در سراسر دنیا اعلام کرده است.

کمیسیون مقام زن نقش تصمیم‌گیری با ضمانت اجرایی ندارد، اما به گفته برخی فعالان حقوق زنان بالاترین مقام نظارتی در حوزه‌ زنان در سازمان ملل به‌شمار می‌آید.

کمیسیون مقام زن ، بعد از نشست پکن یکی از معتبر‌ترین نهادهایی است که کشورها، به‌خصوص کشورهای در حال توسعه را ترغیب می‌کند که به‌سمت رفع تبعیض جنسیتی در کشور‌هایشان گام بردارند.

پیش از عضویت ایران در این کمیسیون گروهی از فعالان حقوق زنان با انتشار نامه ای به درخواست ایران برای عضویت در "کمیسیون مقام زن" سازمان ملل متحد اعتراض کرده بودند.

این فعالان در نامه سه شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) خود از اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد خواسته بودند که با عضویت ایران مخالفت کنند، یا چنانچه به دلایل سهمیه بندی منطقه ای مجبور به پذیرش ایران هستند، این کشور را به پایبندی به "پیمان های بین المللی حقوق برابر" ملزم کنند.

در این نامه نوشته شده بود: "جایگاه خالی گروه آسیایی کمیسیون به مراتب بیش از قرار گرفتن ایران بر این جایگاه به نفع رشد و توسعه زنان در جهان خواهد بود."

ایران اتهام نقض گسترده حقوق زنان را رد می کند.

مطالب مرتبط