برزیل: پیشنهادی برای مبادله اورانیوم ارائه نکردیم

متکی و آموریم
Image caption آموریم در سفر به تهران درباره مناقشه هسته ای گفتگو کرد

وزارت امورخارجه برزیل گزارش های مربوط به ارائه طرح جایگزین به وسیله این کشور برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه برزیل به خبرگزاری فرانسه گفت که هیچ طرحی در این رابطه در دیدار اخیر وزیر خارجه این کشور از تهران مطرح نشده است.

سلسو آموریم اوائل اردیبهشت به ایران سفر کرد تا درباره مناقشه هسته ای این کشور با غرب و سفر پیش روی رئیس جمهوری برزیل به تهران گفتگو کند.

مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران به خاطر به نتیجه نرسیدن گفتگوها بر سر پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده این کشور با سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران با بن بست مواجه شده است.

این موضوع باعث شده آمریکا فشار خود را بر ایران افزایش دهد و برای تشدید تحریم های این کشور در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری برزیل اواخر اردیبهشت به ایران سفر می کند تا در این باره با مقام های این کشور گفتگو کند.

سخنگوی وزارت خارجه برزیل گفت: "مطلع شده ایم که یک سایت رسمی دولت ایران از حمایت رئیس جمهوری این کشور از طرح برزیل خبر داده است. ولی در سفر وزیرخارجه هیچ طرح رسمی ارائه نشد."

به گفته این سخنگو آقای آموریم در مصاحبه مطبوعاتی در تهران از آمادگی برزیل برای بررسی همه گزینه ها خبر داد. او گفت درک کشورش این است که آقای احمدی نژاد از موضع برزیل برای باز نگه داشتن مجاری گفتگو حمایت کرده است.

سایت رسمی ریاست جمهوری ایران پیش تر گزارش کرد محمود احمدی نژاد در مکالمه تلفنی با هوگو چاوز، پیشنهاد رئیس جمهوری برزیل در خصوص مبادله سوخت هسته ای را مورد بررسی قرار داد و "موافقت اصولی خود را با این پیشنهاد اعلام کرد."

سایت ریاست جمهوری ایران جزئیات این پیشنهاد را اعلام نکرد.

اسفندیار رحیم مشائی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد در بازگشت از سفر نیویورک تماس تلفنی آقای چاوز را با بحث مبادله اورانیوم در خاک برزیل بی ارتباط دانسته بود ولی درباره جزئیات گفتگوها چیزی نگفت.

آقای رحیم مشائی در این حال از استقبال ایران از میانجیگری هسته ای برزیل خبر داد.

آقای رحیم مشائی گفت برزیل و ترکیه علاقمند به نقش آفرینی در حل دیپلماتیک این مناقشه هستند و پاسخ ایران به آنها مثبت است.

برزیل و ترکیه دو عضو غیردائمی شورای امنیت هستند که با تلاش های آمریکا و متحدانش برای تشدید تحریم های ایران مخالف هستند و برای از سرگیری گفتگوهای هسته ای تلاش می کنند.

آمریکا می گوید به موفقیت گفتگو با ایران خوشبین نیست.

مطالب مرتبط