دانشگاه آزاد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را 'مغایر قانون' دانست

Image caption هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را غیر قانونی دانستند

هیات امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی در جلساتی به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی، مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تغییر اساسنامه این دانشگاه را "مغایر قانون"دانستند.

بر اساس خبری که روز جمعه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) منتشر شد، اعضای هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی اساسنامه ای را که به تازگی به تصویب شوای عالی انقلاب فرهنگی ایران رسیده را به دلیل "اشکالات شرعی و قانونی" غیر قابل اجرا اعلام کردند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن را محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بر عهده دارد، بارها از دانشگاه آزاد و مدیریت آن انتقاد کرده است.

هیات موسس دانشگاه آزاد، اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی را "مغایر با قانون اساسی، قوانین مصوب مجلس ایران، اساسنامه الگو و آیین نامه مصوب خود شورای عالی انقلاب فرهنگی" تشخیص داده است.

نزدیک به یک ماه پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران به ریاست آقای احمدی نژاد اساسنامه جدید دانشگاه آزاد را تصویب و برای اجرا ابلاغ کرده است.

اساسنامه جدید جایگزین اساسنامه ای می شود که در سال ۱۳۶۶ به تصویب این شورا رسیده است و کنترل دولت را بر این دانشگاه افزایش داده است.

در اساسنامه جدید ، ترکیب اصلی هیات اداره کننده دانشگاه را شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وزارت علوم و دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تعیین می کنند.

روند کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در باره تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد در آذر ماه سال گذشته و پس از آن شدت گرفت که هیات امنای این دانشگاه در مصوبه ای امکان وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کرد.

این مصوبه به مناقشه ای میان مدیران کنونی دانشگاه آزاد که از نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی هستند و طرفداران دولت محمود احمدی نژاد تبدیل شد که به مداخله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به نفع دولت منجر شد.

بنا بر اساسنامه جدید روسای واحد هایی از دانشگاه آزاد که دارای ۵۰۰۰ دانشجو یا بیشتر هستند باید با نظر دولت تعیین شود که این به معنای کنترل واحد های این دانشگاه در شهر های بزرگ ایران توسط دولت است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین، میر حسین موسوی، از مخالفان دولت ایران را از ترکیب هیات موسس این دانشگاه حذف کرده بود.

دانشگاه آزاد در حال حاضر شامل ۳۵۷ دانشگاه در سراسر ایران است که نزدیک به یک میلیون و چهارصد هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند و موسسه ای غیر دولتی محسوب می شود.

مطالب مرتبط