آمریکا: مهمانی متکی فرصتی بود که ایران از دست داد

شورای امنیت
Image caption آمریکا در حال تلاش برای تصویب قطعنامه جدیدی علیه ایران در شورای امنیت است

وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد مهمانی شام منوچهر متکی در نیویورک در کاستن از مناقشه ایران با کشورهای غربی موفق نبوده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده، دعوت آقای متکی از نمایندگان اعضای شورای امنیت را بیانگر نگرانی ایران از انزوای رو به افزایش خود در عرصه بین المللی عنوان کرد.

همزمان، هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در گفتگوی با دیپلمات های ارشد غربی درباره راه های پیش رو تشدید تحریم های ایران در شورای امنیت گفتگو کرده است.

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای به نیویورک سفر کرده بود، پنجشنبه شب از نمایندگان پانزده کشور عضو شورای امنیت برای شرکت در مهمانی شام دعوت کرد.

آلخاندرو وولف، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این مهمانی به نمایندگی از کشورش حضور داشت.

آقای کراولی گفتگوهای آقای وولف و سایر دیپلمات های حاضر در این مهمانی با آقای متکی را "صریح و حرفه ای" عنوان کرد.

به گفته او، دیپلمات های غربی در این دیدار ایرادهای مهم و نقص های طرح پیشنهادی ایران برای مبادله اورانیوم غنی شده را به اطلاع آقای متکی رساندند.

آقای کراولی از گفتگوهای پنجشنبه به عنوان یک "فرصت از دست رفته" از سوی ایران برای عمل به تعهدات بین المللی این کشور نام برد.

به گفته او، آقای متکی در صحبت های خود بیشتر بر پیشنهاد ایران تاکید کرد و موضوع جدیدی در این دیدار مطرح نشد.

این پیشنهاد در جواب پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده ایران با سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران ارائه شده و بر مواردی همچون انجام مبادله در خاک ایران و تعیین شرایط آن به وسیله این کشور تاکید دارد.

مهمانی شام آقای متکی در حالی برگزار شد که آمریکا و سایر کشورهای غربی عضو گروه 1+5 در تلاش هستند با تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت، تحریم های ایران را افزایش دهند.

خانم کلینتون روز جمعه در تماس تلفنی با دیپلمات های ارشد فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا درباره تصویب قطعنامه جدید علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفتگو کرد.

آقای کراولی در این باره گفت که اقدام های لازم برای تصویب قطعنامه در هفته های آینده انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط