ایران: با پیشنهاد ترکیه برای مذاکره هسته‌ای با غرب موافقیم

احمد داوود اوغلو و منوچهر متکی
Image caption آقای داوود اوغلو می گوید که پیشنهاد مذاکره را در جریان سفر اخیر خود به تهران مطرح کرده است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران از پیشنهاد مذاکره ایران و نماینده ۱+۵ در ترکیه استقبال کرده و گفته است که این گفت و گوها احتمالا در آینده نزدیک انجام می شود.

آقای متکی امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در آنکارا پس از دیدار با همتای ترکیه ای خود به خبرنگاران گفت که مقامات ترکیه و برزیل برای فراهم کردن زمینه این مذاکرات تلاش و رایزنی کرده اند.

او گفت: "اگر همه طرف ها، یعنی مشخصا گروه وین شامل آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی آمادگی خود را برای مذاکره اعلام کنند، می توانیم در مورد مکانیسم اجرایی شدن این پیشنهاد به گونه ای که برای همه طرف ها اعتمادساز باشد به یک فرمول مقبول برسیم که در مورد جزئیات آن در حال مشورت کردن با دوستانمان هستیم".

آقای متکی ابراز امیدواری کرد که دولت آمریکا به پیشنهاد ایران برای مبادله سوخت هسته ای "به طور سازنده" نگاه کند".

ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای مبادله بخش اعظم ذخیره اورانیوم خود (با غنای ۳.۵ درصد) با سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران (با غنای ۲۰ درصد) نپذیرفت و گفت که به طرف های غربی اعتماد ندارد.

اما اکنون که احتمال تشدید تحریم های شورای امنیت علیه ایران افزایش یافته است، به نظر می رسد که مقامات ایران در پی یافتن راهی برای به سرانجام رساندن این پیشنهاد، یا به تعویق انداختن تصمیم گیری در شورای امنیت هستند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با آقای متکی گفت که پیشنهادی که او که در جریان سفر ماه گذشته خود به تهران مطرح کرده بود، مذاکره سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (به نمایندگی از گروه کشورهای ۱+۵) در ترکیه بوده است.

آقای داوود اوغلو گفت که منتظر پاسخ خانم اشتون به این پیشنهاد است.

او گفت که مذاکرات میان گروه ۱+۵ و ایران باید از سر گرفته شود و مسیر تلاش های دیپلماتیک باید باز بماند.

ترکیه و برزیل در حال حاضر در شورای امنیت سازمان ملل عضویت دارند.

پنج عضو دائمی این شورا (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان اعضای گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند که در سال های اخیر طرف مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته ای جنجال برانگیز این کشور بوده است.

کشورهای غربی نسبت به اهداف این برنامه مظنون هستند و می گویند که ایران احتمالا به دنبال دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی است.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه و اعمال مجموعه ای از تحریم ها، از ایران خواسته است که روند غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

اما ایران غنی سازی اورانیوم و دستیابی به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای را حق مسلم خود می داند و هدف برنامه هسته ای خود را تولید انرژی و استفاده از دانش هسته ای در امور علمی و پزشکی اعلام می کند.

مطالب مرتبط