بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۱۹ اردیبهشت

تیترهای اول

"آغاز دور جدید اطلاعات اقتصادی خانوار" تیتر اول آفتاب یزد است، "کشف اشتراکات اصولگرایان و اصلاح طلبان " عنوان اصلی ابتکار است و مردم سالاری به نقل از اسفندیار رحیم مشایی در تیتر اول خود نوشته"هیچ شغل اضافه ای ندارم"، البته این روزنامه این گفته رییس دفتر محمود احمدی نژاد را با روتیتر "علی رغم داشتن ۱۷ عنوان دولتی" برجسته کرده است.

"کابوس اوپک از کاهش قیمت طلای سیاه" تیتر اول فرهیختگان است، آرمان در یکی از تیترهای اول خود خبرداده که "حساب سازمان خصوصی سازی باز شد" و "افزایش ۲۰ درصدی شکایت از دستگاه های دولتی" یکی از عناوین همشهری است.

"ابطال دومین داد و ستد بزرگ تاریخ بورس" از عناوین اول دنیای اقتصاد است، خراسان از قول وزیر نیرو خبر داده که "تابستان امسال خاموشی نداریم" ، پول "تداوم سیاست مدیریت ارز شناور" را برجسته کرده و جهان صنعت هم از قول مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس نوشته تا آخر سال "معوقات بانکی به ۷۰ میلیارد دلار می رسد".

"رزمایش مقتدرانه جنگنده ها و ناوچه های ارتش در تنگه هرمز" از تیترهای اصلی جمهوری اسلامی است، تهران امروز از "طغیان دوباره قیمت طلا" خبر داده و "جزییات تازه ای از پرداخت یارانه ها" تیتر اول جام جم است.

"تحریم کارساز نیست آمریکا فقط به دنبال حفظ آبروست" تیتر اصلی کیهان است، ایران در تیتر نخست خود "جزییات خروج شرکت ها و کارمندان از پایتخت " را برجسته کرده و رسالت هم در تیتر نخست اش از "استقبال اعضای شورای امنیت از پیشنهادهای ایران" خبر داده است.

گزیده مقالات

اتفاقاتی که باورش مشکل است؟

ابتکار در سرمقاله امروز خود ماجرای سرقت های سریالی مجسمه ها در تهران را با شک و تردید نگریسته و نوشته خبر به سرقت رفتن مجسمه‌های تهران است خبری که نه فقط مربوط به یک مجسمه و یک روز که به خبر روزانه تبدیل شده است و هر روز مردم با کمال ناباوری می‌شنوند که مجسمه‌ای دیگر مربوط به یکی از مشاهیر به سرقت رفته است .جالب اینکه این مجسمه‌ها می‌بایست با جرثقیل حمل و با دستگاه برش کنده و جابجا شوند.

محمد علی وکیلی در این مقاله نوشته نکته‌ای که در این بین موجب دلمشغولی است اینست که مردم می ‌پرسند اگر وضعیت امنیتی شهر تهران (پایتخت کشور) به این اندازه است که دزدان به راحتی امکان دزدیدن مجسمه را دارند به حال ساکنین بی پناه آن چه خواهد آمد.شهری که پلیس در آن حضور شبانه روزی دارد و بسیاری از فعل و انفعالات شهری به صورت دوربین مدار بسته مانیتورینگ می‌شود. حال چگونه باید باور کرد که عده‌ای دزد بتوانند هشت مجسمه بزرگ برنزی را با دستگاه برش و جرثقیل آن هم در خیابان‌ها و پارک‌های مرکزی شهر بدزدند و کسی هم متوجه نشود.

نویسنده این مقاله با توصیه به مقامات امنیتی پایتخت برای پاسخگویی به مردم در این باره، در پایان تاکید کرده در این میان تنها گزینه‌ای که قبولش برای مردم مشکل است اصل خبراست. به نظر می‌رسد پدیده مجسمه دزدی در تهران به مرور به پروژه‌ای برای اعتماد سنجی مردم نسبت به صداقت بخشی از مسئولین تبدیل شده است و در نهایت هم محک و میزان مهمی برای وضعیت امنیت شهر می‌باشد مردم حق دارند بگویند اگر مجسمه دزدی راست است پس وای به حال و روز ما که هیچکدام از ضرایب امنیتی مجسمه‌ها را هم نداریم.

همکاری برای هدفمند کردن یارانه ها

آرمان در مقاله ای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از سوی دولت را دستمایه قرار داده و نوشته اگر چه تا قبل از تصویب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برخی اقتصاددانها و کارشناسان اقتصادی به دلیل فراهم نبودن پیش نیاز‌ها و بستر‌سازی مناسب اقتصادی و سیاسی در داخل و فضای بین‌المللی ( بحران مالی و رکود ناشی از آن) خواستار تعویض آن بودند؛ لکن امروز باید از فضای انتقادی و انتقال نگرانی هایی که می تواند زمینه ساز « انتظارات تورمی » و مخل اجرای صحیح قانون باشد پرهیز کنند.

محسن بهرامی با این توصیه به کارشناسان و منتقدان در ادامه این مقاله افزوده اگر نگرانی هایی وجود دارد در قالب پیشنهادات اجرایی برای هر چه بهتر اجرا شدن قانون ارائه نمایند و البته مسئولان اجرایی نیز باید با تعامل بیشتر با صاحب نظران دانشگاهی و توجه به پیشنهادات ارائه شده زمینه همکاری بیشتر بویژه با فعالان بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی که در حال حاضر تشکل‌های اقتصادی می‌باشد فراهم نمایند.

برخی در جاهایی دیده می شوند که نباید باشند

کیهان هشدار آیت الله محمد یزدی به برخی از مسئولان نظام را برجسته کرده و از قول وی نوشته مراقب افکار، اعمال و معاشرت های خود باشید. انسان باید دقت کند که در کجا قرار گرفته و به تناسب شرایط زمان تصمیم گیری کند و وظیفه خود را بشناسد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با خطاب قرار دادن برخی افراد و این اشاره که "تویی که فرزند روحانی هستی در روز عاشورا و در شلوغی ها چه می کنی، تو از خانواده روحانی هستی" گفته در جریان فتنه چه بسا کسانی بودند که از طرفداران انقلاب و خادمین و زحمت کشیده بودند و هستند و ان شاءالله خواهند بود اما بالاخره گرفتار شدند و در جاهایی دیده شدند و حضور پیدا کردند.

به گزارش این روزنامه، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین در ادامه این اظهاراتش با بیان این که "برخی به دنبال ایجاد شبهاتی درباره ولی فقیه یا ولایت فقیه هستند" گفته آن ها اول شبهه را درباره ولایت فقیه مطرح و سپس درباره ولی فقیه مطرح می کنند.

به نوشته کیهان، آیت الله یزدی همچنین تاکید کرده ایجاد شبهه یا برای یافتن حق و حقیقت است که در این جا اشکالی وجود ندارد و یا برای دنبال کردن یک حزب و حزب گرایی است که کسانی که چنین می کنند اصلاً اسلام و حاکمیت اسلام را قبول ندارند و اگر به آن ها میدان داده شود مقدسات اسلامی را نیز نشانه می روند. چنین کسانی وقتی به مجلس شورا می آیند تحصن می کنند، وقتی به زندان می افتند می گویند چنین و چنان و وقتی هم که مرخصی گرفته و آزاد می شوند در ملاقات های خصوصی باز هم می گویند چنین و چنان.

فهرست ۱۳۸شرکت برای خروج اجباری از تهران

ایران با انتشار گفت و گویی با لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور از تهیه فهرستی از شرکت های دولتی برای خروج اجباری از تهران خبرداده است و از قول وی نوشته فهرست ۱۳۸ شرکت که حوزه کارشان اصلا در پایتخت ‌نیست برای خروج از تهران آماده شده و کارمندان این شرکت‌ها نیز همراه با شرکتشان باید منتقل شوند.

معاون رییس جمهور در گفت و گو با این روزنامه گفته برخی ‌از این دستگاه‌ها دولتی و برخی غیردولتی و خصوصی هستند. مراکز پژوهشی وابسته به وزارتخانه‌ها جزو آن دسته هستند. لیست ۱۳۸ شرکت در حال حاضر برای خروج از تهران آماده شده است که اصلا حوزه فعالیتشان در تهران نیست که باید فوراً از تهران بروند. اینها مکلف شده‌اند به‌گونه‌ای که با استانداری‌ها نیز هماهنگ شده و مقدمات خروج آنها از تهران نیز فراهم است.

به گزارش ایران، این مقام دولتی همچنین درباره اجباری بودن انتقال کارکنان این شرکت ها از تهران نیز گفته انتقال در حال حاضر اختیاری است و بحث انتقال براساس توافقات دو طرف صورت می‌گیرد. اما در صورتی که فرد در شرکت یا نهادی مشغول به کار باشد که در لیست شرکت‌های انتقالی از تهران باشد دیگر اختیاری نیست و باید او نیز به همراه شرکت متبوعش به خارج از تهران برود.

حذف کنکور تا سال ۹۲-۹۳

جمهوری اسلامی اظهارات رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره حذف کنکور از سیستم آموزشی کشور را منعکس کرده و به نقل از او نوشته آزمون کنکور دانشگاه‏ها تا سال۹۲ یا ۹۳ حذف خواهد شد.

علی عباسپور تهرانی با اعلام این که کمیته ماده ۴ و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد هستند که مناسب ترین زمان برای حذف آزمون کنکور سال ۹۲ یا ۹۳ است در ادامه گفته البته در جلسه‏ای که قرار است اواخر اردیبهشت ماه با حضور اعضای کمیته ماده ۴ متشکل از وزارتخانه‏های علوم و تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود، تصمیم گیری در خصوص اجرایی شدن زمان حذف کنکور اتخاذ شود.

به گزارش این روزنامه، رییس کمیسیون آموزش مجلس همچنین تصریح کرده سعی ما بر این است که اجرای آیین نامه حذف کنکور زودتر از زمان یاد شده صورت گیرد. بر این اساس هم ممکن است شاهد حذف کنکور پیش از سال ۹۲ یا ۹۳ با توجه به تصمیم نهایی کمیته ماده ۴ باشیم. لذا باید تا اواخر اردیبهشت ماه برای تعیین تکلیف نهایی در خصوص اجرایی‏شدن این آیین نامه منتظر ماند.

مثلث برنده

پول در مقاله ای ابطال معامله فولاد خوزستان ( بزرگترین داد و ستد بخش خصوصی در بورس) از سوی دادگاه را مورد توجه قرار داده ونوشته بر پایه حکم دادگاه، سازمان خصوصی‌سازی موظف به بازپرداخت ۱۷۲میلیارد تومان وجه نقد به آقای محمد جابریان بابت ابطال معامله فولاد خوزستان شده است. پیشتر شعبه ۱۹، حساب این سازمان دولتی را مسدود کرده بود و مدیریت خصوصی‌سازی پذیرفت با تمکین به حکم صادره به پرچالش‌ترین واگذاری خاتمه دهد.

مهرداد خدیر در این مقاله رای قوه قضاییه در این حکم را پررنگ کرده و نوشته رای دادگاه، از این منظر مهم است که نسبت دستگاه قضایی با استقلال همچون ماهی به آب است و بخش قابل‌توجهی از مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف با همین رویکرد قابل حل است. هنگامی که یک سرمایه‌گذار به حکومت و دولت اعتماد می‌کند متقابلا انتظار دارد پاسخ اعتماد خود را دریافت کند و از این حیث همان‌گونه که خود او(خریدار شرکت فولاد) گفته است پیروز این قضیه اصل ۴۴ است نه او. زیرا در دعوای بخش خصوصی و دولت جانب اولی گرفته شد و همین علامتی برای جدی گرفتن اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ است.

نویسنده این مقاله در پایان به مسولان سازمان خصوصی سازی هم توصیه به عدم اعتراض به چنین حکمی کرده و نوشته بهتر است سازمان خصوصی‌سازی نیز برخلاف آنچه معاون این سازمان گفته است اعتراض براساس ماده ۱۸۰ را نیز واگذارد؛ چرا که مهم‌ترین ماموریت سازمان خصوصی‌سازی، جلب اعتماد بخش خصوصی است و این اعتماد با تغییر این حکم تامین نمی‌شود. چه، برد سازمان خصوصی‌سازی به این نیست که ببرد، به این است که به چشم نیاید! از این رو می‌تواند از این باخت، یک برد در راستای اطمینان‌بخشی و اعتمادآفرینی بسازد.