موسوی اعدام پنج زندانی ایرانی را 'ناعادلانه' خواند

موسوی
Image caption این نخستین واکنش یکی از رهبران موسوم به جنبش سبز در داخل ایران به اعدام های این پنج زندانی است

یک روز پس از اجرای حکم پنج زندانی که روز یکشنبه (9 مه) در تهران اعدام شدند، میر حسین موسوی از رهبران مخالف دولت در اعتراض به این اعدام ها بیانه ای منتشر کرد و اعلام اعدام ناگهانی این زندانیان را "شبیه روند ناعادلانه ای" دانست که "در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت آور برای عده زیادی" از شهروندان ایرانی شده است.

آقای موسوی در این بیانیه که در سایت کلمه، نزدیک به او، منتشر شده، نوشته است که این پنج نفر "بدون آنکه توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود" به طور "ناگهانی اعدام" شده اند.

آقای موسوی در این بیانیه نوشته است: "وقتی قوه قضائیه از طرفداری مظلومان به سمت طرفداری از صاحبان قدرت ومکنت بلغزد مشکل است که بتوان جلوی داوری مردم را در مورد ظالمانه بودن احکام قضایی گرفت. چگونه است که امروز محاکم قضایی از آمران وعاملان جنایتهای کهریزک و کوی دانشگاه و کوی سبحان و روزهای۲۵ و۳۰ خرداد و عاشورای حسینی می گذرند و پرونده های فساد های بزرگ را باز نشده می بندند و به صورت ناگهانی در آستانه ماه خرداد ، ماه آگاهی وحق جویی پنج نفر را با حواشی تردید بر انگیز به چوبه های دار می سپارند؟ آیا این است آن عدل علوی که به دنبالش بودیم؟"

این نخستین واکنش یکی از رهبران موسوم به جنبش سبز در داخل ایران به اعدام این پنج زندانی است.

روز یکشنبه دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان به اتهام "مشارکت در بمب گذاری در مراکز دولتی و وابستگی به پژاک" در زندان اوین اعدام شدند.

انتشار خبر این اعدام ها واکنش هایی در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است.

برخی خبرگزاری ها گزارش هایی از تجمعات اعتراضی در شهرهای کردنشین کشور مخابره کرده اند.

در لندن نیز چند نفر که خود را اعضای حزب کمونیست کارگری معرفی کردند به ساختمان کنسولگری ایران حمله و شیشه های آن را شکستند.

در پاریس نیز تعدادی از معترضان دوربین های مداربسته سفارت را شکستند. پلیس فرانسه تعدادی از تجمع کنندگان را بازداشت کرده است.

مطالب مرتبط