به روز شده:  14:00 گرينويچ - دوشنبه 10 مه 2010 - 20 اردیبهشت 1389

جلوگیری از تحصن خانواده های اعدام شدگان در برابر دانشگاه تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تلاش تعدادی از افراد خانواده های پنج نفری که روز یکشنبه (9 مه) به اتهام "مشارکت در بمب گذاری در مراکز دولتی و وابستگی به پژاک" در زندان اوین اعدام شدند برای تحصن در برابر دانشگاه تهران از سوی نیروهای انتظامی که قبلا محل را محاصره کرده بودند، نا کام ماند.

رضا منوچهری، یکی از بستگان شیرین علم هولی که روز گذشته (19 اردیبهشت) در زندان اوین اعدام شد در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن اعلام این مطلب، افزود که خانواده های افرادی که اعدام شده اند برای تحویل گرفتن جنازه آنها به مراکز مختلفی از جمله پزشکی قانونی بهشت زهرا و پزشکی قانونی کهریزک مراجعه کردند اما جواب نگرفتند.

به گفته آقای منوچهری در پزشکی قانونی کهریزک، از خانواده خانم علم هولی خواسته شده بود که روز بعد با مجوز قاضی صلواتی به این مرکز بازگردند اما فقط وسایل شخصی وی را به آنها تحویل داده اند.

رضا منوچهری گفت خانواده های این پنج نفر در نظر داشتند که به نشان اعتراض در برابر دانشگاه تهران تحصن کنند اما پیش از آنکه این تصمیم خود را عملی کنند نیروهای انتظامی، منطقه مورد نظر را محاصره کرده بودند و به این ترتیب از تحصن در برابر دانشگاه تهران باز ماندند.

علم هولی و کمانگر

شیرین کمانگر خواهر فرزاد کمانگر و رضا منوچهری یکی از بستگان شیرین علم هولی به بی بی سی فارسی گفتند که هیچ مرجع مشخصی درباره تحویل جنازه ها پاسخگو نبوده است

در همین حال تحصن اعتراضی دیگری از روز گذشته در شهر سلیمانیه عراق آغاز شده که به گفته آقای منوچهری تا فردا ساعت 5 بعد ازظهر ادامه خواهد داشت.

آقای منوچهری گفت اعتراضات پراکنده ای هم در پیرانشهر، کامیاران، سقز، مهاباد و منطقه باغ شایگان سنندج شکل گرفته که در برخی موارد به نا آرامی هایی انجامیده است.

وی افزود با توجه به نا آرامی های اعتراض آمیز، فضای این شهرها به شدت امنیتی شده است.

شیرین کمانگر، خواهر فرزاد کمانگر و عبدالله حیدریان برادر علی حیدریان که هر دو از افرادی بودند که روز گذشته در زندان اوین اعدام شدند هم در گفتگو با بی بی سی فارسی اعلام کردند، زمانی که برای تحویل گرفتن جنازه برادرانشان مراجعه کردند، هیچ مرجع مشخصی به آنها پاسخ نداده و در نهایت هم از آنها خواسته شده که فردا (سه شنبه) مراجعه کنند.

به گفته عبدالله حیدریان فضا در برابر زندان اوین به شدت امنیتی بوده است و به آنها اجازه داده نشده که حتی در ماشین منتظر بمانند.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز گذشته از اعدام فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان خبر داد.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران اتهام این افراد را "عملیات تروریستی از جمله بمب گذاری در مراکز دولتی و مردمی شهرهای ایران" متهم کرده است.

مهدی اسلامیان بنابر گزارش دادستانی انقلاب، "یکی از عوامل انفجار بمب در حسینیه شهدای شیراز" بوده است. پیش از این دو نفر به نام های روزبه یحیی زاده و علی اصغرپشته به اتهام انفجار در حسینیه شهدای شیراز اعدام شده بودند.

فرزاد کمانگر، دبیر هنرستان کار و دانش شهرستان کامیاران در جنوب استان کردستان، عضو انجمن صنفی فرهنگیان و انجمن زیست محیطی ئاسک (آهو) بوده و با نام مستعار "سیامند" در ماهنامه فرهنگی - آموزشی رویان که به اداره آموزش و پرورش کامیاران تعلق دارد قلم می زده است.

وی که در زمینه حقوق قومی و مسائل زنان فعال بوده، در مرداد ۱۳۸۵ (ژوئیه ۲۰۰۶) به تهران سفر کرده بود به همراه دوستش دستگیر می شود.

بنابر اطلاعیه روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، ماموران کلانتری مولوی در مرداد سال ۱۳۸۵ به دو نفر مشکوک می شوند و یک نفر از آنها دستگیر می شود و یک نفر نیز فرار می کند. در خودروی فرد دستگیر شده، پنج کیلوگرم مواد منفجره کشف می شود.

بعد از آن ماموران با مراجعه به منزل فرد دستگیر شده، فرزاد کمانگر را دستگیر می کنند که به بنابر اطلاعیه دادسرای انقلاب، "در بازرسی از اتاق وی (کمانگر) یک عدد باطری و دستگاه ساعت زمان بندی انفجار بمب کشف می شود."

جمال کمانگر از بستگان فرزاد به رادیوی بی بی سی فارسی گفت که خبر (اعدام فرزاد) ناگهانی بوده به طوری که خانواده آماده این قضیه نبودند و "آنها بشدت شوکه و بشدت ناراحت هستند." به گفته جمال کمانگر بردار فرزاد (مهرداد) به تهران رفته و "(خانواده فرزاد) اخبار را مثل بقیه (مردم) از خبرگزاریها شنیدند و حتی وکیل (فرزاد) آقای بهرامیان هم خبر نداشته است."

انتشار خبر این اعدام ها واکنش هایی در داخل و خارج از ایران به همراه داشته است.

در لندن چند نفر که خود را اعضای حزب کمونیست کارگری معرفی کردند به ساختمان کنسولگری ایران حمله و شیشه های آن را شکستند.

در پاریس نیز تعدادی از معترضین دوربین های مداربسته سفارت را شکستند. پلیس فرانسه تعدادی از تجمع کنندگان را بازداشت کرده است.

بنابر گزارش دادستانی انقلاب، بعد از دستگیری فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی در شهر سنندج دستگیر می شود و "در منزل وی ماهواره و یک برگه که محتویات آن به صورت رمز بوده کشف می شود."

اتهام این افراد عضویت در گروه پژاک و "انفجار دو بمب در ساختمان های فرمانداری و اداره بازرگانی کرمانشاه" در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ عنوان شده است.

اتهام دیگر این افراد نگهداری اسلحه بوده است.

علی حیدریان نیز به اتهام همکاری با این دو نفر و ارتباط با پژاک در تهران دستگیر شده بود.

بنابر اطلاعیه دادسرای انقلاب، شیرین علم هولی آتشگاه خرداد سال ۱۳۸۷ "پس از کارگذاشتن یک بمب زیر خودرویی در پارکینگ قرارگاه سپاه در غرب تهران و انفجار آن دستگیر شده است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.