پلیس تهران: سارقان کابل های مخابراتی بازداشت شدند

تصویری از کابل های نوری
Image caption کابل های مخابراتی تهران به خاطر ارزش اقتصادی آنها سرقت شده اند

پلیس آگاهی تهران می گوید که دو نفر را در ارتباط با سرقت کابل های مخابراتی تهران بازداشت کرده است.

همچنین گزارش ها از افزایش احتمال سرقت مجسمه های تهران با "انگیزه های اعتقادی" حکایت دارد و همزمان تندیس آیت الله خمینی آماده نصب شده است.

عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت (دهم ماه مه) گفت که دو جوان ۱۶ و ۳۵ ساله در ارتباط با سرقت کابل های مخابراتی مناطق شمال شرقی تهران، بازداشت شده اند.

پیش تر و همزمان با انتشار اخبار مربوط به سرقت مجسمه و تندیس های تهران، اخباری درباره سرقت کابل های مخابراتی مناطق هفت و هشت پایتخت انتشار یافته بود.

'انگیزه های اعتقادی پشت سرقت مجسمه های تهران'

همزمان با انتشار خبر دستگیری سارقان کابل، وبسایت های خبری، گزارش هایی درباره احتمال وجود انگیزه های اعتقادی و مذهبی در سرقت مجسمه های تهران، منتشر کردند.

تابناک، وبسایت خبری نزدیک به محسن رضایی (دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام) در گزارشی از وجود "ردپای خودسرها" در جریان دزدی سریالی مجسمه های تهران خبر داده است.

به گزارش تابناک، با وجود دوربین های مدار بسته و گشت های حراست در اکثر اماکن عمومی و پارک های تهران، سرقت مجموعه ای از مجسمه ها در فواصل زمانی مختلف و با استفاده از ابزاری مانند جرثقیل، احتمال همسان بودن سرقت مجسمه های تهران و کابل های مخابراتی را بسیار پایین می آورد.

Image caption سرقت مجسمه و تندیس های تهران توجه اذهان عمومی را به خود جلب کرده است

بنا بر این گزارش، سابقه سرقت مجسمه ها در شهرهای دیگر ایران نشان می دهد که فرضیه وجود "انگیزه های اعتقادی و مذهبی" برای "جمع آوری" این آثار هنری، می تواند به واقعیت نزدیک تر شود و احتمال می رود افرادی به خاطر "احساس وظیفه شرعی" به "جمع آوری و امحاء" مجسمه و تندیس های تهران اقدام کرده باشند.

در هفته های گذشته تعدادی از مجسمه های تهران دزدیده شده اند و نگرانی ها درباره سرقت دیگر آثار هنری مشابه در پایتخت تهران افزایش یافته است.

مطالب مرتبط