به روز شده:  19:21 گرينويچ - دوشنبه 10 مه 2010 - 20 اردیبهشت 1389

پرسش و پاسخ درباره 'جنبش سبز' در بی‌بی‌سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"جنبش سبز؛ واکنشی زود گذر یا آتشی زیر خاکستر" موضوع برنامه ویژه پرسش و پاسخ تلویزیون فارسی بی بی سی بود که در آن پنج تن از فعالان و تحلیلگران سیاسی ایران به سوال های مطرح شده از سوی حاضران پاسخ دادند.

در این برنامه که روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ مه) به میزبانی عنایت فانی و حضور ۵ صاحبنظر و تحلیل گر سیاسی ایران از تلویزیون فارسی بی بی سی اجرا و به پرسش های مختلفی در باره جنبش اعتراضی مردم ایران که به نام جنبش سبز معروف شده است و در آستانه یک سالگی است، پاسخ داده شد.

پنج میهمان حاضر در این برنامه عبارت بودند از:

- شادی صدر: روزنامه نگار، حقوق دان و فعال حقوق زنان

- مسعود بهنود:روزنامه نگار، تحلیلگر سیاسی و نویسنده و شاعر

- حسن شریعتمداری: فعال سیاسی، از موسسان سازمان ملی جمهوری خواهان و اتحاد جمهوری خواهان ایران. فارغ التحصیل رشته های فیزیک، حقوق و فلسفه

- ماهان عابدین : پژوهشگر در موسسه مطالعات دفاعی دهلی نو و تحلیلگر سیاسی

- محمد صادقی از فعالان جنبش سبز و سرپرست صفحه حامیان میر حسین موسوی در شبکه فیس بوک

نزدیک به ده روز پیشتر در وب سایت بی بی فارسی، فراخوانی منتشر شده بود و از علاقه مندان شرکت در این برنامه و کسانی که مایل بودند سوال های شان در این برنامه مطرح شود، دعوت شده بود.

عنایت فانی در آغاز این برنامه به گذشت نزدیک به یک سال از انتخابات ریاست جمهوری ایران و آعاز جنبش موسوم به جنبش سبز اشاره کرد و حاضران پرسش های خود را درباره ماهیت این حرکت اعتراضی مطرح کردند.

رهبری جنبش سبز، هدف های پیش رو و آینده این جنبش از موضوع هایی بود که در این جلسه مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت.

آینده جنبش سبز چه خواهد شد؟ آیا مبارزه مدنی خواهیم داشت یا وارد خفقان خواهیم شد؟

از پرسش های مطرح شده حاضران

آقای بهنود، درباره ماهیت این جنبش گفت: "در جریان انتخابات ظلمی اتفاق افتاد، افراد دو طرف قبلا هشدار می دادند که اگر این ظلم اتفاق بیافتد، زخم های تلنبار شده، نیشتر می خورد و همینطور هم شد و زخم باز شد."

خانم صدر که در تهران از نزدیک شاهد اعتراضات مردم بود و حتی چند روز هم بازداشت شده بود با تاکید بر اینک این جنبش چارچوبی ندارد، گفت که ماهیت جنبش سبز به گونه ایست که هر کسی با یک هدف به دنبال آن آمده است.

در ادامه سوال های مطرح شده، آقای شریعتمداری با انتقاد از گفتمان میر حسین موسوی گفت: "کاش به جای محدود کردن خواسته های شهروندان به قانون اساسی ایران، صحبت از احقاق حقوق اساسی شهروندان مطرح می شد."

آقای صادقی هم درباره مطالبات این جنبش، از میر حسین موسوی به عنوان طراح این جنبش نام برد تا رهبر آن و گفت: "نیروی اجتماعی که سازمان دهی شده بود سرکوب شد و جنبش جنبه دیگری پیدا کرد، بیشتر شکل جدیدی از رسانه بود.

آقای عابدین هم به تضاد بین مواضع و گفتمان آقایان کروبی و موسوی با مطالبات برخی از معترضان اشاره کرد و گفت که این ضرورت وجود دارد که در یک مبارزه و چالش بلند مدت، گفتمان جدیدی خلق شود.

انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ (۱۲ ژوئن ۲۰۰۹) برگزار شد. نتیجه این انتخابات با اعتراض تعدادی از نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها همراه شد که این موضوع به نا آرامی های گسترده درشهرهای مختلف ایران و کشته شدن دهها و مجروح شدن صدها نفر و بازداشت های گسترده منجر شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.