به روز شده:  21:38 گرينويچ - دوشنبه 10 مه 2010 - 20 اردیبهشت 1389

دولت ایران: ویزای مادران آمریکایی های زندانی صادر شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت ایران اعلام کرد که برای مادران سه آمریکایی زندانی در تهران، ویزا صادر کرده است تا بتوانند برای ملاقات با فرزندان خود به ایران سفر کنند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد "ویزای مادران سه آمریکایی که به دلیل ورود غیرقانونی به ایران دستگیر شده اند، صادر شده است آن‌ها می‌توانند مراجعه و ویزای‌شان را دریافت کنند."

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران پیشتر در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که این ویزا به دلایل "انسانی" صادر خواهد شد.

خانواده های سه آمریکایی هنوز دریافت ویزا را تایید نکرده اند.

شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد در اواخر ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ماموران ایرانی در نزدیکی مرز کردستان عراق به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران دستگیر شدند.

هم زمان با سفر اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به اجلاس اتمی نیویورک، چند سناتور آمریکایی خواهان آزادی این سه نفر شدند.

رئیس جمهوری ایران در اوایل ماه مه برای شرکت در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) به نیویورک سفر کرد.

خبرگزاری رویتر گزارش داد که در حاشیه این کنفرانس آلهاندرو ولف، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از سوی خانواده های سه آمریکایی زندانی نامه ای به منوچهر متکی داد.

اما وزیر امور خارجه ایران دوشنبه تاکید کرد، ایران پیش از اجلاس نیویورک تصمیم به اعطای ویزا به مادران سه آمریکایی گرفته بود.

برخی مقام های ایران اتهام جاسوسی را علیه این سه نفر مطرح کرده اند.

خانواده های آن ها می گویند شین باور، جاشوا فتال و سارا شورد مشغول راهپیمایی در کردستان عراق بودند و بطور اشتباهی وارد ایران شدند.

مادران سه آمریکایی از محمود احمدی نژاد خواسته بودند که فرزندانشان را با خود به نیویورک بیاورد.

مادران سه آمریکایی در نامه ای سرگشاده، از محمود احمدی نژاد خواستند با نشان دادن "رحم و بخشندگی" فرزندانشان را آزاد کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.