یک بحرینی به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر شد

ایران بحرین
Image caption مقامات بحرینی گفته اند نام این شخص بحرینی در جریان بازجویی از اعضای باند جاسوسی در کویت فاش شده است

در حالیکه مقامات بحرینی یک تبعه این کشور را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیرکرده اند، ایران بار دیگر این اتهام را از اساس ساختگی خوانده است.

نام فردی که به جاسوسی متهم شده، در جریان بازجویی از عضو یک شبکه جاسوسی که در کویت کشف و منهدم شده بود، برده شده است.

وزارت کشور کویت روز گذشته اعلام کرد، نیروهای امنیتی بحرین یک بحرینی مظنون به جاسوسی را بعد از اینکه به نام وی در جریان بازجویی های پرونده شبکه جاسوسی مذکور، اشاره شد، دستگیر کرده اند.

به گفته محمد بوحمود، معاون حقوقی وزارت کشور کویت، صدمه زدن به امنیت هر کشور حاشیه خلیج فارس حمله به کل کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس محسوب می شود.

آقای بوحمود به جزییات بیشتری درباره فرد مظنون اشاره نکرد.

این در حالیست که سفیر ایران در بحرین گزارشها مبنی بر وابستگی این شبکه جاسوسی به سپاه پاسداران را تکذیب کرده است.

حسین امیر عبداللهیان، سفیر ایران در بحرین گفت، این گزارشها ساختگی و بی اساس هستند و اعتبار ندارند.

روز اول ماه مه (یازدهم اردیبهشت) روزنامه کویتی القبس خبر کشف یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران را منتشر کرد اما مقامات کویتی برای چند روز از تایید این خبر خودداری ورزیدند.

سر انجام هفته گذشته دولت کویت انهدام این تشکیلات را مورد تایید قرار داد.

روز 6 مه، شیخ جابر بن خالد آل صباح، وزیر کشور کویت که پس از جلسه ای با وزیران کشور دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس سخن می گفت، از این کشورها خواست با توجه به فعالیت شبکه جاسوسی وابسته به ایران، در همکاری های امنیتی خود تجدید نظر کنند.

با اینهمه، امیر نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور عربستان، پس از این جلسه ادعای یکی از نمایندگان مجلس کویت را در این مورد که شبکه جاسوسی ایرانی، امنیت دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را هم به مخاطره انداخته است به شدت تکذیب کرد.

در این گزارش آمده بود که بعضی از افراد دستگیر شده از کارمندان وزارت دفاع و اطلاعات کویت بوده اند و ماموریت داشته اند در مورد پایگاه های نظامی آمریکا در کویت و بعضی از نهادهای حساس نظامی در این کشور برای سپاه پاسداران ایران اطلاعات جمع آوری کنند.

پس از انتشار این خبر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در گفتگویی با شبکه عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران، ضمن "بی پایه و اساس" دانستن این خبر، انتشار آن را بخشی از تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

پس از انتشار گزارش روزنامه القبس، شماری از نمایندگان مجلس کویت خواستار اخراج سفیر ایران از کویت، فراخواندن سفیر کویت از تهران و تعلیق تمامی توافقنامه های بین دو کشور شدند.

مطالب مرتبط