محمد خاتمی: تجمیع انتخابات نباید باعث توقف فعالیت شوراها شود

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران
Image caption آقای خاتمی گفته است که تمرکز قدرت بدون نظارت می تواند به فساد بیانجامد

رئیس جمهور سابق ایران می گوید که تلاش برای برگزاری همزمان انتخابات های مختلف به خاطر صرفه جویی در هزینه ها "امری منطقی است،" اما تعلیق فعالیت این شوراها به مدت دو سال "جفا به مردم و نظام" است.

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) در دیدار با نمایندگان شوراهای اسلامی برخی از شهرهای ایران، گفت: "اجرای اصل شوراها هم مسأله حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را تا دورافتاده‌ترین نقاط کشور بسط می‌دهد و هم سبب می‌شود جلوی تمرکز مطلق مدیریت در جامعه گرفته شود."

آقای خاتمی پیشنهاد کرده است که با اختصاص درصدی از درآمد نفت به شوراهای اسلامی شهر و روستا از تعلیق فعالیت آنها جلوگیری شود.

اخبار مربوط به تعلیق یا تمدید فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، از آنجا شروع شد که مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در مصوبه اخیر خود موضوع سیاست های کلی انتخابات را که کلیات آن پیشتر به تصویب رسیده بود، بررسی و بخشی از آن را تصویب کرد.

رئیس دولت اصلاحات با "بازگشت به عقب" خواندن احتمال تعلیق فعالیت شوراها گفته است که چنین تصمیمی به معنای بازگرداندن اختیارات مردم به دولت است و "این جفای به مردم و نظام جمهوری اسلامی است."

بر این اساس تنظیم تاریخ و همزمانی برگزاری انتخابات در ایران باید به گونه‌ای انجام شود که فاصله برگزاری انتخابات حدود دو سال باشد.

همچنین انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراهای اسلامی و انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان برگزار شوند.

همچنین، در هفته های گذشته گروهی از نمایندگان تهران در مجلس ایران ضمن مخالفت با برگزاری انتخابات شوراها،خواهان تمدید دوره کنونی شوراهای شهر و روستا در این کشور شده بودند.

در ایران نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری به عهده شورای نگهبان و نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است.

هدف ازتصویب قانون "تجمیع انتخابات"، کاستن از هزینه های مالی و روانی برگزاری جداگانه آنها بوده است.

مطالب مرتبط