اعتراض نمایندگان شورای شهر تهران به تعطیلی نابهنگام مدارس تهران

تصویری از حیات یک مدرسه و دانش آموزان دختر
Image caption دولت ایران به منظور تأمین امنیت برگزاری مراسم گروه ۱۵ در تهران، مدارس و مراکز آموزشی پایتخت را تعطیل اعلام کرده است

اطلاعیه هیأت دولت ایران درباره تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی پایتخت در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده، به اعتراض و مجادله لفظی اعضای شورای شهر تهران انجامید.

برخی از نمایندگان شورای شهر تهران در جلسه روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) با مورد انتقاد قرار دادن تصمیم ناگهانی هیأت دولت برای تعطیلی مراکز آموزشی در روزهای شنبه ۲۵ و یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، خواستار توضیح و هماهنگی در اطلاع رسانی هیأت دولت با شورای شهر تهران و پیش از انتشار خبر آن در رسانه های گروهی شدند.

محمدعلی نجفی، عضو شورای شهر تهران (وزیر اسبق آموزش و پرورش) و حسن بیادی نایب رئیس این شورا، در این جلسه به تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی پایتخت با توجه به نزدیک بودن فصل امتحانات پایان سال آموزشی اعتراض کردند.

از طرف دیگر، مهدی چمران، رئیس شورای شهر و پروین احمدی نژاد، عضو شورای شهر تهران، با "نامرتبط" خواندن اعتراض دیگر اعضاء خواستار آن شدند که اعضای شورای شهر از ورود به مسایل سیاسی پرهیز کنند و به دستور جلسات این شورا بپردازند.

هیأت دولت ایران یکشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت) اعلام کرد با توجه به برگزاری اجلاس گروه ۱۵ در تهران، مدارس و مراکز آموزشی پایتخت در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده (که منتهی به تعطیلی مذهبی روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت می شود) تعطیل خواهد بود.

کشورهای ایران، هند، اندونزی، مالزی، سریلانکا، الجزایر، مصر، کنیا، نیجریه، زیمبابوه ، سنگال، ونزوئلا، برزیل، مکزیک، آرژانتین، شیلی ، کلمبیا، پرو، جاماییکا اعضای اصلی و ناظر گروه ۱۵ هستند.

ایران رئیس کنونی این گروه است که از سال ۱۹۸۹ و با هدف هماهنگی و تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های کشورهای درحال توسعه تشکیل شده است.

برخی دانشگاه ها تعطیل نیستند

همزمان برخی از دانشگاه های دولتی و غیردولتی تهران اعلام کرده اند که با توجه به "اظهارنظرهای متفاوت" درباره مصوبه هیأت دولت، در روزهای آغازین هفته آینده به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

دانشگاه های دولتی تهران، صنعتی شریف و هنر به همراه دانشگاه آزاد اسلامی در اطلاعیه های جداگانه اعلام کرده اند که در روزهای شنبه و یکشنبه آینده، به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

همچنین سه دانشگاه خواجه نصیر، تربیت مدرس و شهید بهشتی تهران تصمیم گیری در این زمینه را به هیأت های رئیسه خود واگذار کرده اند.

مطالب مرتبط