'عراق به جای غرامت چاه نفت به ایران بدهد'

Image caption در سال های اخیر در چند مرحله بقایای اجساد سربازان ایرانی که در عراق کشته شده اند به ایران منتقل شده است

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق پیشنهاد داد که عراق " یک سری از چاه های نفت" خود را به عنوان غرامت جنگی به ایران واگذار کند.

حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق، این پیشنهاد را روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱مه) در گفت و گو با خبرگزاری مهر مطرح کرد.

آقای فلاحت پیشه گفت: "عراق می تواند برای جبران خسارت جنگی که به ایران وارد کرده است یک سری از چاه های نفت خود را در قالب نوعی تعامل غیر نقدی به جای غرامت به ایران واگذار کند، با این روش به بودجه این کشور هم فشار نمی آید."

او میزان غرامت جنگ هشت ساله را ۱۱۰۰ میلیارد دلار اعلام و تاکید کرد که پرداخت این مبلغ باید به نرخ روز محاسبه شود.

بیش از بیست سال از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق می گذرد و بر اساس قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد، عراق به عنوان آغازگر جنگ شناخته شده است.

دولت وقت ایران به ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، رقم خسارت های وارده به ایران را معادل هزار میلیارد دلار عنوان کرد اما سازمان ملل این رقم را به ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش داد.

در سال های نخستین پایان جنگ به دلیل رابطه تیره ایران با حکومت صدام حسین، موضوع دریافت غرامت از عراق به طور جدی مطرح نشد.

پس از سقوط حکومت صدام حسین، به طور پراکنده اظهار نظرهایی درباره پرداخت غرامت از سوی عراق به ایران مطرح شد.

آقای فلاحت پیشه مانعی را که سبب شده است جمهوری اسلامی ایران نتواند غرامت جنگی خود را از عراق دریافت کند، شرایط "خاص" کشور عراق عنوان کرد.

او گفت: "اکنون وقت آن رسیده که دولت در قالب مذاکرات دو جانبه و حسن نیت و با توجه به روابط دو جانبه، رسما از عراق درخواست غرامت کند."

ایران و عراق در حال حاضر روابط گرم و حسنه ای دارند که طی سال های اخیر بی سابقه است.

مطالب مرتبط