ادامه انتقادها از اعدام پنج شهروند ایرانی

فرزاد کمانگر
Image caption اتهام چهار نفر از اعدام شده ها از جمله فرزاد کمانگر ارتباط با گروه پژاک بود

دو گروه حقوق بشری، دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل، اعدام چهار کرد و یک شهروند دیگر ایرانی به جرم "مبارزه مسلحانه" را محکوم کرده اند.

اعدام این پنج نفر - فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان - در تهران یک روز پیشتر از سوی میرحسین موسوی از مخالفان دولت در ایران محکوم شده بود.

دولت ایران می گوید که کلیه این افراد در حملات مرگبار گناهکار شناخته شده بودند اما به گفته ناظران این اقدام می تواند تلاش دولت برای مرعوب کردن منتقدان و معترضان پیش از سالگرد انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری 22 خرداد باشد. پیش از اعتراضات روز عاشورا نیز چهار نفر از جمله دو کرد با اتهامات مشابه اعدام شده بودند.

عفو بین الملل روز سه شنبه این اعدام ها را محکوم کرد و گفت محاکمه آنها عادلانه نبوده و بعضی از آنها شکنجه شده اند.

مالکولم اسمارت مدیر بخش خاور میانه و آفریقای شمالی این گروه حقوق بشری در بیانیه ای نوشت: "ما این اعدام ها را که بدون اخطار قبلی انجام شد محکوم می کنیم. علیرغم اتهامات سنگین علیه این پنج نفر، آنها از محاکمه ای عادلانه محروم شدند. سه نفر از متهمان شکنجه و دو نفر مجبور به اعتراف تحت فشار شدند."

در ادامه بیانیه آمده است: "آنها در تخطی از قوانین ایران که مسئولان را ملزم می کند وکلای زندانیان را پیش از اجرای حکم اعدام آگاه کنند، اعدام شدند."

اتهامات این افراد از جمله بمبگذاری در ساختمان های دولتی و خط لوله گاز ایران و ترکیه بود.

دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای نوشت که اعدام این پنج نفر بدون مطلع کردن خانواده های آنها انجام شده و اجساد آنها تاکنون تحویل خانواده ها نشده است.

جو استورک معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر نیز گفت: "به دار آویختن این چهار زندانی کرد یکی از جدیدترین موارد استفاده غیرعادلانه حکومت ایران از مجازات مرگ علیه اقلیت های نژادی دگر اندیش است... قوه قضاییه در تلاش برای در هم شکستن و نابود کردن نارضایتی، مرتبا ناراضیان کرد از جمله فعالان جامعه مدنی را به وابستگی به گروه های مسلح تجزیه طلب متهم کرده و آنان را به مرگ محکوم می کند."

Image caption خانم علم هولی به عضویت در پژاک متهم شده بود اما آن را رد می کرد

وکیل فرزاد کمانگر یکی از اعدام شدگان گفته است که به عقیده او موکلش بیگناه بود. او نظر مشابهی در مورد مهدی اسلامی دیگر موکل خود ابراز داشته است.

به گفته دادستانی انقلاب، مهدی اسلامیان تنها فرد غیر کرد این گروه از اعدام شدگان "یکی از عوامل انفجار بمب در حسینیه شهدای شیراز" بوده است. پیش از این دو نفر به نام های روزبه یحیی زاده و علی اصغرپشته به اتهام انفجار در حسینیه شهدای شیراز اعدام شده بودند.

انتشار خبر این اعدام این افراد در روز یکشنبه واکنش هایی در داخل و خارج از ایران به همراه داشت و برخی خبرگزاری ها گزارش هایی از تجمعات اعتراضی در شهرهای کردنشین کشور داشتند.

سازمان عفو بین الملل چندی پیش در گزارش سالانه خود در مورد مجازات اعدام، مقامات ایران، چین و سودان را متهم کرد که از اعدام به عنوان یک "ابزار سیاسی" استفاده می کنند.

بر اساس گزارش این سازمان، در طول هشت هفته طوفانی، از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران تا زمان اجرای مراسم سوگند ریاست جمهوری توسط محمود احمدی نژاد، ۱۱۲ مورد اجرای حکم اعدام در ایران ثبت شد.

برخی از ناظران معتقدند با وجود اینکه این اعدام ها مستقیما به حوادث پس از انتخابات مربوط نمی شد، اجرای آنها در این دوره نوعی نمایش قاطعیت و به منظور ایجاد فضای رعب بوده است.

مطالب مرتبط